fbpx
× Darmowa wysyłka od 115zł

23 maja 2022Czy Bactrim i Biseptol to antybiotyki? – czyli o tym, czym jest chemioterapeutyk

Czy Biseptol I Bactrim to antybiotyki

Dlaczego Bactrim i Biseptol przez niektórych nazywane są chemioterapeutykami? Czy nie są to antybiotyki? Co to są te chemioterapeutyki? Czy mają coś wspólnego z lekami stosowanymi w terapiach chorób onkologicznych? Co to w końcu za lek, który bierze moje dziecko?! Taaak, od niewiedzy można zwariować! I dlaczego dziś spieszę z wyjaśnieniami, o co z tym Bactrimem i Biseptolem chodzi.

Czy Bactrim i Biseptol to antybiotyki? – Wasze wątpliwości

Iza

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie leku o nazwie Bactrim. Pracuję w przedszkolu i jednocześnie jestem mamą 3,5 letnich bliźniaków. Nigdy nie stosowałam tego leku u swoich dzieci, ale w ostatnim czasie w rozmowach z rodzicami słyszę, że stosują go bardzo często, szczególnie teraz gdy zachorowalność na różnego rodzaju infekcje grypowe lub grypodobne jest duża. W rozmowach z owymi rodzicami wciąż pojawia się określenie półantybiotyk, czy istnieje w ogóle coś takiego? Czy ten lek rzeczywiście ma takie cudowne działanie? Pozdrawiam serdecznie

Pan Tabletka

Iza – oto jest pytanie. W tym wpisie spieszę z wyjaśnieniem, bo nie tylko Ciebie ten lek wprowadza w zakłopotanie. Dzięki za poruszenie tego tematu.

Dołącz do dyskusji na naszej grupie na fb: https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/posts/1800442116923668/

Nela

Cześć mam pytanie. Lekarz przepisał mojemu dziecku Biseptol (zawiesina doustna w formie syropu) i powiedział ze skoro do tej pory nie chorował to nie będziemy narazie dawać antybiotyku tylko lek. Zaczęłam o nim czytać i dwojako jest rozumowany, jedni piszą ze to antybiotyk a w ulotce napisane ze jest to lek przeciwbakteryjny, czym to się różni ? Czy jest to jedno i to samo ? Co takiego ma przepisane moje dziecko bo już sama nie wiem… 🤷🏼‍♀️

Pan Tabletka

Nela, to temat jest troszkę zawikłany, ale mam nadzieję, że mój wpis Ci te określenia rozjaśni.

czy bactrim i biseptol to antybiotyki

Dołącz do dyskusji na naszej grupie na fb: https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/posts/2877452032555999/

Ewa

Panie Tabletko, czy Bactrim to antybiotyk czy chemioterapeutyk?

Pan Tabletka

Ewka, zaraz wszystko wyjaśnię w tym wpisie. Mam nadzieję, że moja odpowiedź pozwoli trochę to sobie usystematyzować, choć temat jest rzeczywiście ciut zawiły.

Dołącz do dyskusji na naszej grupie na fb: https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/posts/2249508818683660

***

Czym różni się antybiotyk od chemioterapeutyku?

Zarówno antybiotyk jak i chemioterapeutyk to leki o działaniu przeciwbakteryjnym. Skoro ich działanie jest, mówiąc w uproszczeniu i bardzo ogólnie, takie samo – to czym się różnią?

Całe to zamieszanie wzięło się od “genezy” obu tych rodzajów leków: otóż antybiotyk to lek przeciwbakteryjny, który w posiada swój wzorzec w naturze (np. penicylina, której początki dała pleśń Penicillium), z kolei chemioterapeutyk to również lek przeciwbakteryjny, ale takiego naturalnego wzorca nie posiada (został zaprojektowany przez człowieka i uzyskany w procesie syntezy chemicznej).

czy bactrim i bispetol to antybiotyki

Obecnie ta różnica pomiędzy antybiotykami a chemioterapeutykami zaciera się, bo tak naprawdę żadna z tych grup nie jest ani bardziej bezpieczna ani bardziej skuteczna – więc powiedziałbym, że to już raczej podział przestarzały, ale jeszcze przez niektórych może być stosowany – i stąd mogą pojawiać się jakieś nieporozumienia. Teraz jest coraz większa tendencja do tego, żeby wszystkie leki przeciwbakteryjne, bez względu na pochodzenie, nazywać antybiotykami – nie zdziw się, bo będziesz się z tym coraz częściej spotykać.

Ale teraz już będziecie wiedzieć na czym ta różnica polega i z czym to się je (w sumie dla pacjenta to nie ma żadnego znaczenia, czy stosuje antybiotyk czy chemioterapeutyk).

***

Czy chemioterapeutyk to to samo co “chemia”, którą podaje się w leczeniu nowotworów?

Uspokajam – chemioterapeutyk nie ma nic wspólnego z tzw. “chemią/chemioterapią” podawaną w leczeniu chorób nowotworowych. To zupełnie inne rodzaje leczenia, więc bez obaw. Poza kojarzącą się nazwą, nie mają ze sobą nic wspólnego.

***

To jak to jest z Bactrimem i Biseptolem?

Zgodnie z tymi definicjami – i Bactrim i Biseptol (nazwy handlowe leku przeciwbakteryjnego) są chemioterapeutykami, ponieważ ich substancja czynna – kotrimoksazol (czyli to, co działa na bakterie) postała na drodze syntezy chemicznej, a odpowiednika jej substancji nie znajdziemy w przyrodzie.

***

Czy Bactrim i Biseptol to antybiotyki? – czyli o tym, czym jest chemioterapeutyk – podsumowanie

Tak jak mówiłem, jest to ciut skomplikowany, bo wciąż ewoluujący, temat, więc na ten moment, kiedy wciąż funkcjonują jeszcze te dwa określenia – i antybiotyki i chemioterapeutyki – warto wiedzieć o czym ktoś do nas mówi – i mam nadzieję, że ten wpis Ci to uporządkował.

***

Serdeczności,

Pan Tabletka

Marcin

***

A jeśli już o antybiotykach mowa, to polecam Ci mój kurs dla rodziców, w którym przekazuję ogrom wiedzy teoretycznej i praktycznej o antybiotykoterapii u dzieci:

https://kursydlarodzicow.pl/produkt/kurs-antybiotyki-dziecko-dla-rodzicow/

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.4 / 5. Vote count: 33

No votes so far! Be the first to rate this post.

Przeczytaj również

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
Mateusz
9 miesięcy temu

Czy nie jest tak, że Bactrim blokuje namnażanie się ‘nowych’ bakterii, a ‘starych’ nie zabija. Natomiast ‘tradycyjny’ antybiotyk zabija bakterie te które już są, i te które się dopiero mnożą?

Marek
Marek
9 miesięcy temu
Reply to  Mateusz

Nie jest tak. Wiele antybiotyków tradycyjnych działa tylko bakteriostatycznie, a połączenie dwóch substancji (kotrimoksazol = sulfametoksazol + trimetoprim) w leku Bactrim/Biseptol działa bakteriobójczo. Natomiast sam trimetoprim (nieskojarzony) działa bakteriostatycznie.

Monika
Monika
9 miesięcy temu

Mój wówczas 5-letni syn po podaniu Bactrimu wylądował w szpitalu z bardzo silna reakcja alergiczna. Pokrzywka na całym ciele, spuchnięte usta, język, trudności w oddychaniu. Nigdy więcej Bactrimu czy Biseptolu. Zaznaczam, że syn nie jest alergikiem i nie jest na nic innego uczulony.

Katarzyna
Katarzyna
9 miesięcy temu
Reply to  Monika

Miałam tak samo po Biseptolu, jako dorosła osoba – przy czym u mnie był obrzęk dłoni i stóp. Dwa razy musiałam dostać zastrzyk przeciwalergiczny. To był jedyny taki epizod w moim życiu.

Lolek
Lolek
2 miesięcy temu
Reply to  Monika

No to jak miał reakcje alergiczna to jedna jest alergikiem tylko nie wiesz na co w składzie Bactrimu jest uczulony.

Marek
Marek
9 miesięcy temu

Określenia “półantybiotyk”, “prawie antybiotyk” czy “słaby antybiotyk” są zupełnie bez sensu ale pokutują do dzisiaj, ponieważ na uczelniach medycznych (może nie wszędzie) takie właśnie cechy przypisuje się chemioterapeutykom. Nomen omen ten termin również nie ma już żadnego znaczenia i na zachodzie w rekomendacjach oraz literaturze zarówno dla pacjentów jak i dla specjalistów po prostu nie istnieje. Nie istnieje słaby antybiotyk. Jeśli brak jest poprawy po zastosowaniu, to nie dlatego, że nie działa tylko bo jest słaby, tylko dlatego, że albo w ogóle nie miał być zastosowany (np. zapalenie gardła w 80% przypadków, oskrzeli czy krtani) bo infekcja ma charakter wirusowy albo wybrana bakteria nie jest dla niego odpowiednim targetem. Bakteria może być również oporna, są takie szczepy, które są oporne w zasadzie na wszystkie antybiotyki, również te uważane, za “bardzo silne”, podawane dożylnie w szpitalu. I tu z Bactrimem jest problem bo nadużywany jest szalenie często, a niestety wcale najbardziej bezpiecznym antybiotykiem nie jest no i oporność na niego też rośnie lawinowo, a czasami przydaje się jako lek z wyboru, np. w ZUM.

Alicja
Alicja
9 miesięcy temu

Mój syn ten dostał go jako „półantybiotyk” w jelitówce, która lekarz sam uznał, ze jest na pewno wirusowa. Bałam sie, nie podałam… 🙁 wyzdrowiał po 2 dniach.

Karolina
Karolina
6 miesięcy temu

Mój lekarz rodzinny twierdzi że chemioterapeutyk osłabia bakterie ale ich nie zabija jak antybiotyk. Czy to prawda?

9
0
Would love your thoughts, please comment.x

Już niedługo zapraszam na szkolenia na żywo.
Dowiedz się pierwszy, zapisz się na newsletter :)

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapisz się na listę oczekujących i dowiedz się pierwsza o nowym nakładzie. Zapisz się na newsletter :)

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki i akceptuję politykę prywatności.