fbpx

10 sierpnia 2022Kiedy zacząć uczęszczać z niemowlakiem na basen?

Kiedy zacząć uczęszczać z dzieckiem na basen?

Czy zajęcia na basenie dla niemowląt to “zdrowa” moda? Czy warto z tak małym dzieckiem podejmowć taką aktywność czy może zaczekać kilka lat aż podrośnie? Hmm? Co uważają i praktykują Czytelnicy PT? I co uważa sam Pan Tabletka? Zapraszam na wpis o pluskaniu, brodzeniu, taplaniu na basenie. Lecimy!

***

Wyjściem do tego wpisu był post na fb w grupie dla rodziców, który brzmiał:

Chciałabym odwiedzić basen z 8 tygodniowym niemowlakiem. Czym się kierować przy wyborze? Czy może być to jakikolwiek basen? 🤔

Jak zwykle nie zawiedliście i odpowiedzi się posypały! To zobaczmy najpierw, jakie są Wasze doświadczenia i rady w tym temacie. Z kolei w drugiej części wpisu dodam coś od siebie.

***

To jak to wygląda u Was?

Ola

Basen raczej po 3 miesiącu, kiedy dziecko trzyma głowę. Po 2 – taki maluch bardzo łatwo może się wychłodzić, więc to nie może być jakikolwiek basen, musi być odpowiednia temperatura wody, o czystości nie wspominając.

Pan Tabletka

Tak jest Ola!

***

Natalie

Czy w ogóle tak małe dziecko powinno iść na basen? Nie wydaje mi się, że to jest dobry pomysł. Miałoby to jakoś wspomagać jego rozwój?

Pan Tabletka

To czy powinno czy nie to bardzo indywidualna sprawa – przed pierwszą wizytą należy rozważyć wiele czynników, m. in. chorób jakie u dziecka występują i skonsultować się z pediatrą. Ale generalnie, jeśli nie ma przeciwwskazań to zajęcia na basenie mają korzystny wpływ na rozwój dziecka – opowiem o tym trochę poniżej.

Amka

Mój syn miał 10 tyg jak pierwszy raz byliśmy. Szukaj basenu ozonowanego i z ciepłą wodą. Co 2 tyg chodziliśmy . Były to 15 minutowe spacery w wodzie. Jak miał 6 miesięcy poszliśmy na “naukę pływania” dla niemowląt. I tu była niesamowita frajda dla niego. Polecam

Pan Tabletka

Metoda małych kroków sprawdza się tutaj rewelacyjnie. Wizyty na basenie zawsze zaczynamy od oswajania dziecka z wodą, a dopiero po czasie można zacząć myśleć o zorganizowanych zajęciach.

***

Natalia

Kluczowe sprawy zagojony pępek. Stabilne trzymanie główki najczęściej 3-4 mc wszystko zależy od dziecka. Do tego pamiętaj woda w basenie musi być ciepła. Poszukaj zajęć dla takich maluszków, a jeżeli nie chcesz to zaczekaj jeszcze mc skoro ma już 8 tygodni to te 4 będą w sam raz na zakończenie IV trymestru.

Pan Tabletka

Dokładnie Natalia – dzięki za świetne spostrzeżenia! Puszczam dalej!

***

Natalia

Syn miał 8 miesięcy. Skończyło się mięczakiem zakaźnym i zaostrzeniem AZS.

Pan Tabletka

Uuuu… ciężko przewidzieć takie komplikacje Natalia. Ale dobrze, że o tym piszesz, bo basen wydawać się może niewinnym sposobem na spędzanie czasu z dzieckiem i do tego fantastycznym sprzymierzeńcem jego rozwoju, co jest prawdą, ale z drugiej strony musimy liczyć się z tym, że moją pojawić się tego typu nieprzyjemne niespodzianki. Dlatego zawsze przed pierwszą wizytą na basenie należy skonsultować się z pediatrą. I pamiętajcie, że szczególnie przy AZSowcach trzeba dbać o higienę i pielęgnacje skóry przed i po basenie.

***

Dołącz do naszych dyskusji na fb: https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/posts/2948299018804633/

https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/posts/2901691253465410/

https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/posts/2873593532941849/

***

Kiedy zacząć chodzić z niemowlakiem

Kiedy najlepiej rozpocząć przygodę z basenem?

Ogólnie przyjmuje się, że zajęcia na basenie najlepiej zacząć nie wcześniej niż w 3. miesiącu życia malucha, ponieważ zwykle wtedy potrafi już samodzielnie utrzymać główkę, co ułatwia Wam podejmowanie z nim aktywności w wodzie. Ale tak naprawdę jest to sprawa bardzo indywidualna – jedne dzieci mogą osiągnąć ten etap szybciej, a inne potrzebować będą więcej czasu.

Przed pierwszą wizytą na basenie skonsultujcie się z pediatrą

Na pewno chcielibyście, aby maluch bezpiecznie spędzał czas na basenie, dlatego przed pierwszą wizytą skonsultujcie się z pediatrą i zapytajcie, czy nie ma jakichś przeciwskazań co do tego, aby Wasze dziecko uczęszczało na takie zajęcia w wodzie.

Przeciwwskazania do pływania niemowląt w basenie

Basen wnosi wiele dobrego w rozwoju dzieci, ale nic na siłę – są dzieci i sytuacje, które będą uniemożliwiały uczęszczanie na zajęcia w wodzie, są to m. in.: nawracające zapalenia dróg moczowych albo wady układu moczowego czy alergie na środki używane do dezynfekcji wody. Dlatego tak ważne jest, aby zapytać o opinię lekarza, który zna stan zdrowia Twojego dziecka.

***

Co z tą wodą?

Jakość wody na basenie, w której małe dzieci mają swoje zajęcia ruchowe czy naukę pływania jest regulowana prawnie przez rozporządzenie Ministra Zdrowia. Taka woda jest regularnie, raz w tygodniu badana i musi spełniać wszystkie normy. Informacje o aktualnym stanie wody w basenie, na który uczęszczacie możesz przeczytać na terenie obiektu – pływalnie mają obowiązek udostępniać je w widocznym miejscu oraz na prowadzonej przez nie stronie internetowej.

Chlor

Co do chloru. Woda w basenie dla dzieci, bez względu na to czy jest oczyszczona przez ozonowanie, jonizację czy elektrolizę i tak zawiera dodatki chloru. Jest to po prostu skuteczny i przy tym bezpieczny sposób na utrzymanie czystości wody. Chyba o skutkach kąpieli w wodzie pełnej bakterii nie muszę się tutaj rozpisywać – wyobraźnia każdego zadziałała, hm? Maksymalne stężenie chloru w tej wodzie również jej zdefiniowane przez wyżej wspomniane rozporządzenie, więc spokojnie, nie dodaje się do go ile tylko fabryka dała, musi spełniać następujące normy:

  • chlor wolny 0,3-0,4 mg/l
  • chlor związany max. 0,3 mg/l.

Temperatura

Najlepsza temperatura wody do takich zajęć mieści się w granicach 31-33°C i najczęściej taką też zapewniają pływalnie. Fajnie, aby przygotować dziecko na to “spotkanie”, bo pierwsze wrażenia mogą być dla niego mało przyjemne. W tym celu możesz już w domu podczas kąpieli stopniowo obniżać temperaturę wody, aż dojdziecie do tej, z którą dziecko będzie miało do czynienia na basenie.

***

Jakie korzyści przynoszą dziecku zajęcia na basenie?

Zajęcia na basenie mają pozytywny wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Regularna aktywność na basenie m. im. korzystnie wpływa na jego rozwój psychoruchowy, koordynację i równowagę ciała, poprawia jego sprawność fizyczną, wzmacnia siłę mięśni, gimnastykuje mięśnie i więzadła, rozładowuje emocje i napięcia. Wspólne ćwiczenie z rodzicem zacieśnia więzi pomiędzy nim a dzieckiem. Jeśli takie zajęcia odbywają się w zorganizowanej grupie to dodatkowo rozwijają się zdolności społeczne i emocjonalne malucha, dzięki kontaktowi z rówieśnikami.

***

Od kiedy zacząć uczęszczać z niemowlęciem na basen? – podsumowanie

Czy pomogłem Wam tym wpisem przygotować się do pierwszej wizyty na basenie z niemowlakiem? Mam nadzieję, że tak! Z mojej perspektywy najważniejsze, co możecie zrobić to zwrócić uwagę na ewentualne przeciwwskazania do uczestnictwa w tego typu zajęciach i poprosić o opinię Waszego pediatrę.

Serdeczności,

Pan Tabletka

Marcin

***

A jak chcecie posłuchać ciekawej rozmowy o wspomnianym tutaj IV trymestrze to zapraszam Was do mojego podcastu, który nagrałem razem z Magdą Komstą: https://pantabletka.pl/czym-jest-czwarty-trymestr-i-co-ma-wspolnego-z-kolka-niemowleca-podcast-37/

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.9 / 5. Vote count: 13

No votes so far! Be the first to rate this post.

Przeczytaj również

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Darmowa wysyłka od 115zł
+
0
Would love your thoughts, please comment.x