fbpx
× Darmowa wysyłka od 115zł

26 września 2022Najlepszy probiotyk na biegunkę podróżnych dla całej rodziny

jakie probiotyki na podróż

W dobie popularnych zagranicznych, egzotycznych urlopów, najczęstszą chorobą, jaka może pokrzyżować długo wyczekiwane wakacyjne plany jest biegunka podróżnych, potocznie nazywana klątwą faraona. Czy przed jej wystąpieniem mogą uchronić probiotyki? Jeśli tak to czy wszystkie, czy może tylko niektóre? Jak wybrać taki probiotyk? Na co zwrócić uwagę przy wyborze probiotyku przed wyjazdem na wakacje i jak go stosować podczas urlopu w ciepłych krajach?

***

Choć lato już za nami, są wśród nas oczywiście tacy, którzy wakacyjne podróże odkładają na chłodniejsze jesienne dni. Tym bardziej gdy destynacją takiej podróży są kraje, w których nadal jest bardzo ciepło i w których czai się na nas biegunka podróżnych

***

Klaudia

Wylatuje z rodzina do Turcji, jaki najlepszy probiotyk warto ze sobą zabrać?

Pan Tabletka

Klaudia pytanie konkret – biorę się za nie i równie konkretnie postaram się na nie odpowiedzieć. Zapraszam na krótki wpis, w którym podpowiem jaki probiotyk i dlaczego zabrać ze sobą w podróż.

***

Dołącz do naszej dyskusji w grupie Pana Tabletki dla Rodziców na fb, aby dowiedzieć się, jakie probiotyki najczęściej zabieracie ze sobą na wakacje: https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/posts/2929680383999830/

***

Probiotyk na biegunkę podróżnych – jak uchronić siebie i rodzinę przed klątwą faraona?

Do zakażenia patogenami odpowiedzialnymi za biegunkę podróżnych dochodzi drogą doustną. Zatem zasadniczo, by chronić się przed biegunką podróżnych, należy zachowywać podstawowe zasady higieny rąk i posiłków. Kryje się za tym oczywiście obowiązkowe mycie rąk przed jedzeniem oraz przygotowywaniem posiłków, a także unikanie pokarmów i wody z nieznanego źródła, czyli m. in. picie napojów butelkowanych.

W profilaktyce biegunki podróżnych warto stosować probiotyki, które ponieważ niektóre probiotyczne szczepy zmniejszają ryzyko zachowania na nią.

***

biegunka podróżnych probiotyk

Jak probiotyki zapobiegają i pomagają zwalczać biegunkę podróżnych?

W dużym skrócie mikroorganizmy probiotyczne tworzą taką tarczę ochronną poprzez konkurowanie w jelitach z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Tarcza ta działa poprzez utrudnianie im kolonizacji błony jelita, przez co hamowany jest ich wzrost i rozwój. Oprócz tego, niektóre probiotyczne szczepy mają zdolność wiązania pewnych toksyn bakteryjnych, a także zdolność zmniejszania sekrecji wody oraz sodu do światła jelita. Wpływa to na łagodzenie przebiegu i skrócenie czasu trwania niektórych biegunek, w tym właśnie biegunki podróżnych.

Pamiętaj jednak, że podawanie probiotyków niestety tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki, a nie daje 100% ochrony przed jej wystąpieniem.

***

Jakie probiotyki wybrać, gdy wyjeżdżam na wakacje?

Mikroorganizmy probiotyczne, w zależności szczepu i dawki, przywracają naturalny i właściwie funkcjonujący układ mikroflory jelitowej. W źródłach naukowych, omawiających zasadność stosowania probiotyków w profilaktyce biegunki podróżnych, wymienia się probiotyczne bakterie z rodzaju: Lactobacillus, a dokładniej Lactobacillus rhamnosus GG i Lactobacillus acidophilus oraz probiotycznego grzyba (dokładnie drożdżaka) z rodzaju Saccharomyces boulardii.

***

By dowiedzieć się więcej na temat dobrych probiotyków odsyłam Cię do tekstu https://pantabletka.pl/probiotyk-lek/ , w którym wyjaśniam również wyższość leku nad suplementem.

***

Jak profilaktycznie stosować probiotyki w zapobieganiu biegunce podróżnych?

Warto rozpocząć podawanie probiotyku już na kilka dni przed podróżą i kontynuować przez cały okres pobytu w rejonie zwiększonego zachorowania. Probiotyki na biegunkę podawaj z czymś zimnym/chłodnym/letnim. Jak przecież wiesz, zbyt wysoka temperatura po prostu zabije żywe mikroorganizmy zawarte w probiotykach, przez to te najnormalniej w świecie nie będą działać. Pamiętaj również, że leki to nie cukierki, więc wszystkie stosuj zawsze zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania.

***

Najlepszy probiotyk biegunkę podróżnych dla całej rodziny – podsumowanie

Podczas biegunki podróżnych skład flory bakteryjnej jelit ulega zaburzeniu – aby temu przeciwdziałać, dobrze podawać profilaktycznie probiotyki – po tym wpisie już wiecie, które szczepy wybrać, aby to miało ręce i nogi i po prostu miało szansę zadziałać.

Pamiętajcie tylko proszę, że stosowanie probiotyków nie jest równoznaczne ze 100%-tową gwarancją na niezachorowanie – bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny, szczególnie, gdy wybieracie się w kraje dla nas egzotyczne, korzystanie tylko z butelkowanej wody itd. Róbcie wszystko, żeby spędzić urlop na plaży, a nie na toalecie.

***

Serdeczności,

Pan Tabletka

Marcin

***

W biegunce w ogóle, nie tylko biegunce podróżnych, najbardziej niebezpieczne oczywiście jest odwodnienie, które szczególnie dla dzieci, może być szczególnie groźne. Dlatego, gdy natrafi na Was klątwa faraona pamiętajcie o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Sporo informacji w temacie zapobieganiu odwodnieniu omówiłem w oddzielnych wpisach, do których już teraz zapraszam:
https://kursydlarodzicow.pl/blog/nawadnianie-dziecka-w-biegunce-i-wymiotach-jak-zapobiec-odwodnieniu/
https://pantabletka.pl/elektrolity-jak-wybrac-najlepsze-opinia-analiza/
https://pantabletka.pl/jak-sie-nawadniac-przepis-na-domowy-izotonik/

Źródła:

  1. http://janiszewska.com/wp-content/uploads/2016/10/probiotyki-i-prebiotyki-w-chorobach-przewodu-pokarmowego-u-dzieci.pdf (dostęp 25.09.2022)
  2. https://journals.viamedica.pl/gastroenterologia_kliniczna/article/download/29273/24025 (dostęp 21.09.2022)
  3. Herbert L. DuPont, MD, Charles D. Ericsson, MD, Michael J. G. Farthing, MD, Sherwood Gorbach, MD, Larry K. Pickering, MD, Lars Rombo, MD, PhD, Robert Steffen, MD, Thomas Weinke, MD, Expert Review of the Evidence Base for Self‐Therapy of Travelers’ Diarrhea, Journal of Travel Medicine, Volume 16, Issue 3, 1 May 2009, Pages 161–171, https://doi.org/10.1111/j.1708-8305.2009.00300.x
  4. Ashkenazi, Shai MD, MSc; Schwartz, Eli MD, DTMH; O’Ryan, Miguel MD. Travelers’ Diarrhea in Children: What Have We Learnt?. The Pediatric Infectious Disease Journal: June 2016 – Volume 35 – Issue 6 – p 698-700 doi: 10.1097/INF.0000000000001145
  5. Steffen, R., Hill, D. R., & DuPont, H. L. (2015). Traveler’s diarrhea: a clinical review. JAMA313(1), 71–80. https://doi.org/10.1001/jama.2014.17006

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

Przeczytaj również

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x

Już niedługo zapraszam na szkolenia na żywo.
Dowiedz się pierwszy, zapisz się na newsletter :)

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapisz się na listę oczekujących i dowiedz się pierwsza o nowym nakładzie. Zapisz się na newsletter :)

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki i akceptuję politykę prywatności.