fbpx

[TEKST ESENCJA] Najważniejsze wnioski

Esencja:

 1. Do wizyty u lekarza można, a wręcz trzeba się odpowiednio przygotować – i dotyczy to zarówno SuperDzieci, jak i SuperRodziców. Przed wizytą porozmawiaj z dzieckiem i opowiedz mu, co po kolei będzie się działo u Pana/Pani Doktor. Pozwoli mu to szybciej oswoić się z wizytami u lekarza, w gabinecie stomatologicznym oraz z samym mechanizmem badania lekarskiego.
 2. Jak możesz pomóc dziecku przygotować się na wizytę u lekarza/dentysty?
  • możecie bawić się wspólnie „w lekarza”, czytać tematyczne książeczki itd.,
  • możesz zabierać dziecko na swoje wizyty,
  • dziecko może towarzyszyć na wizytach starszego rodzeństwa.
 3. Grunt to dobre nastawienie. W rozmowie o zbliżającej się wizycie u lekarza unikaj słów-kluczy związanych z bólem, cierpieniem i ze strachem np. nie mów „Nie ma się czego bać”. Nie strasz dziecka szpitalem, panem doktorem czy zastrzykami. Dziecko nie może kojarzyć tego z karą. W zamian tłumacz i rozmawiaj jak z dorosłym. Wyjaśnij, dlaczego należy dbać o zdrowie i jak to robić. 
 4. Nie okłamuj dziecka. Nie mów, że np. zastrzyk nie boli, a kiedy zabierasz je na szczepienie nie wmawiaj mu, że idziecie na lody albo że Pan Doktor „tylko Cię zbada”. Postaw na szczerość, wtedy współpraca z dzieckiem będzie dużo łatwiejsza.
 5. Nie krytykuj dziecka, jeśli się denerwuje, płacze, złości albo wyrywa się podczas badania. Nie mów też, że się źle zachowuje, nie zawstydzaj go – dziecko ma prawo do różnych emocji.

Materiały dodatkowe:

 • Załącznik nr 1:

Linki:

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Darmowa wysyłka od 115zł
+
0
Would love your thoughts, please comment.x

Już niedługo zapraszam na szkolenia na żywo.
Dowiedz się pierwszy, zapisz się na newsletter :)

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapisz się na listę oczekujących i dowiedz się pierwsza o nowym nakładzie. Zapisz się na newsletter :)

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki i akceptuję politykę prywatności.