Lato, słońce iiii… komary! Chcemy i powinniśmy chronić się zarówno przed oparzeniami słonecznymi ,jak i ukąszeniami komarów, ale i kleszy. Na szczęście na rynku dostępne są preparaty, które z powodzeniem można stosować, żeby zapobiec i jednemu i drugiemu – tylko co zrobić kiedy musimy zastosować i krem z filtrem UV i środek na komary i kleszcze? Czy trzeba je stosować w jakiejś określonej kolejności, a może i odstępie czasowym? Już wyjaśniam!
Magdalena
Może ktoś podpowie.. Wychodzimy na dwór w gorący dzień. Chcę posmarować dziecko kremem z filtrem mineralnym i balsamem Moskito Guard. Co najpierw nałożyć, w jakim odstępie czasu?
Pan Tabletka
Magda – bardzo dobre pytanie! Dziękuję za inspirację do powstania tego wpisu.
***
Dołącz do naszej dyskusji na fb: https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/posts/2628952974072574/
To co nałożysz na skórę – czy to dziecka czy to swoją – nie pozostaje bez znaczenia. Najpierw zawsze nakładaj krem z filtrem przeciwsłonecznym. Dokładnie wetrzyj go w skórę i daj czas na to, żeby się wchłonął lub wyschnął (w przypadku filtrów mineralnych), a następnie zaaplikuj środek przeciwko komarom i kleszczom.
Generalnie środki przeciwko owadom działają dłużej niż przewiduje się działanie filtrów przeciwsłonecznych – dlatego nie zapominaj o regularnym dosmarowywaniu kremu z filtrem. Co więcej – repelenty zawierające DEET mogą obniżać skuteczność ochrony filtrów UV nawet o 1/3, więc staraj się zawsze wybierać wyższym współczynnikiem SPF, czyli SPF 30 lub 50 i dokładaj filtr częściej niż zwykle.
I uwaga – chemiczne filtry przeciwsłoneczne mogą zwiększać wchłanianie DEET przez skórę, gdy są stosowane jednocześnie, co może zwiększyć ich toksyczność (szczególnie ma to znaczenie u dzieci). Najgorzej, gdy stosujecie najpierw preparat z DEET a na to krem z filtrem – wtedy to wchłanianie DEET jest największe! Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności (ochrona przeciwsłoneczna, następnie ochrona przeciwko insektom) i odstępu czasowego.
Co innego z repelentami na bazie ikarydyny – chemiczne filtry przeciwsłoneczne nie zwiększają ich wchłaniania przez skórę i na odwrót w obecności środka na komary i kleszcze nie zwiększa się penetracja składników filtru – więc można powiedzieć, że to bezpieczniejsza kombinacja, szczególnie dla najmłodszych.
Z kolei mineralne filtry słoneczne, czyli te z tlenkiem cynku i/lub tlenkiem tytanu w składzie, nie wchłaniają się przez skórę i nie reagują ze środkami na komary i kleszcze (nie zwiększają ani nie zmniejszają ich wchłaniania i na odwrót – repelenty również nie wpływają na nie w żaden sposób). Więc generalnie w takim połączeniu również zwiększamy bezpieczeństwo.
***
Krem z filtrem powinno się aplikować również przed nałożeniem kremu nawilżającego oraz przez nałożeniem makijażu.
***
Czy właśnie tak stosowaliście te dwa rodzaje preparatów? Jeśli wcześniej nie mieliście takiej wiedzy to od teraz korzystajcie z tego wpisu – bo jak napisałem, w tym przypadku nie ma miejsca na własne inwencje. Pamiętajcie o tym, że poza samymi filtrami istnieją także inne formy ochrony przed słońcem (nakrycia głowy, lekka przewiewna odzież czy unikanie wychodzenia na słońce w godzinach, kiedy “świeci najmocniej” – warto z nich korzystać.
Standardowo już zapraszam Cię po więcej wiedzy w kontekście ochrony przed słońcem i przed tym co lata:
https://pantabletka.pl/filtry-przeciwsloneczne-analiza-opinia/
***
Serdeczności,
Pan Tabletka
Marcin
***
Źródła:
[…] https://kursydlarodzicow.pl/blog/kremy-z-filtrem-i-srodek-na-komary-i-kleszcze-co-nalozyc-najpierw/ […]
Krem z filtrem przed kremem nawilżającym? Na pewno? Wszelkie znane mi źródła zawsze jednogłośnie twierdzą, że najpierw krem pielęgnacyjny (nawilżający), następnie krem z filtrem i na to makijaż, jeśli ktoś się maluje.