fbpx

15 czerwca 2022Kremy z filtrem i środek na komary i kleszcze – co nałożyć najpierw?

co najpierw nakładać na skórę - krem z filtrem czy środek na komary?

Lato, słońce iiii… komary! Chcemy i powinniśmy chronić się zarówno przed oparzeniami słonecznymi ,jak i ukąszeniami komarów, ale i kleszy. Na szczęście na rynku dostępne są preparaty, które z powodzeniem można stosować, żeby zapobiec i jednemu i drugiemu – tylko co zrobić kiedy musimy zastosować i krem z filtrem UV i środek na komary i kleszcze? Czy trzeba je stosować w jakiejś określonej kolejności, a może i odstępie czasowym? Już wyjaśniam!

A Wy jak uważacie i co praktykujecie?

Magdalena

Może ktoś podpowie.. Wychodzimy na dwór w gorący dzień. Chcę posmarować dziecko kremem z filtrem mineralnym i balsamem Moskito Guard. Co najpierw nałożyć, w jakim odstępie czasu?

Pan Tabletka

Magda – bardzo dobre pytanie! Dziękuję za inspirację do powstania tego wpisu.

***

Dołącz do naszej dyskusji na fb: https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/posts/2628952974072574/

To co nałożyć najpierw? Krem z filtrem czy środek na komary?

To co nałożysz na skórę – czy to dziecka czy to swoją – nie pozostaje bez znaczenia. Najpierw zawsze nakładaj krem z filtrem przeciwsłonecznym. Dokładnie wetrzyj go w skórę i daj czas na to, żeby się wchłonął lub wyschnął (w przypadku filtrów mineralnych), a następnie zaaplikuj środek przeciwko komarom i kleszczom.

kremy z filtem i środek na komary - co  nakładać najpierw

DEET i filtry przeciwsłoneczne

Generalnie środki przeciwko owadom działają dłużej niż przewiduje się działanie filtrów przeciwsłonecznych – dlatego nie zapominaj o regularnym dosmarowywaniu kremu z filtrem. Co więcej – repelenty zawierające DEET mogą obniżać skuteczność ochrony filtrów UV nawet o 1/3, więc staraj się zawsze wybierać wyższym współczynnikiem SPF, czyli SPF 30 lub 50 i dokładaj filtr częściej niż zwykle.

I uwaga – chemiczne filtry przeciwsłoneczne mogą zwiększać wchłanianie DEET przez skórę, gdy są stosowane jednocześnie, co może zwiększyć ich toksyczność (szczególnie ma to znaczenie u dzieci). Najgorzej, gdy stosujecie najpierw preparat z DEET a na to krem z filtrem – wtedy to wchłanianie DEET jest największe! Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności (ochrona przeciwsłoneczna, następnie ochrona przeciwko insektom) i odstępu czasowego.

Ikarydyna i filtry przeciwsłoneczne

Co innego z repelentami na bazie ikarydyny chemiczne filtry przeciwsłoneczne nie zwiększają ich wchłaniania przez skórę i na odwrót w obecności środka na komary i kleszcze nie zwiększa się penetracja składników filtru – więc można powiedzieć, że to bezpieczniejsza kombinacja, szczególnie dla najmłodszych.

Filtry mineralne i środki na komary i kleszcze

Z kolei mineralne filtry słoneczne, czyli te z tlenkiem cynku i/lub tlenkiem tytanu w składzie, nie wchłaniają się przez skórę i nie reagują ze środkami na komary i kleszcze (nie zwiększają ani nie zmniejszają ich wchłaniania i na odwrót – repelenty również nie wpływają na nie w żaden sposób). Więc generalnie w takim połączeniu również zwiększamy bezpieczeństwo.

***

A co z filtrami w połączeniu z kremami nawilżającymi i makijażem?

Krem z filtrem powinno się aplikować również przed nałożeniem kremu nawilżającego oraz przez nałożeniem makijażu.

***

Kremy z filtrem i repelenty – co nałożyć najpierw? – podsumowanie

Czy właśnie tak stosowaliście te dwa rodzaje preparatów? Jeśli wcześniej nie mieliście takiej wiedzy to od teraz korzystajcie z tego wpisu – bo jak napisałem, w tym przypadku nie ma miejsca na własne inwencje. Pamiętajcie o tym, że poza samymi filtrami istnieją także inne formy ochrony przed słońcem (nakrycia głowy, lekka przewiewna odzież czy unikanie wychodzenia na słońce w godzinach, kiedy “świeci najmocniej” – warto z nich korzystać.

Standardowo już zapraszam Cię po więcej wiedzy w kontekście ochrony przed słońcem i przed tym co lata:

https://pantabletka.pl/filtry-przeciwsloneczne-analiza-opinia/

https://pantabletka.pl/deet-ikarydyna-ir3535-co-dziala/

https://pantabletka.pl/co-na-komary/

***

Serdeczności,

Pan Tabletka

Marcin

***

Źródła:

  1. https://www.lhsfna.org/applying-sunscreen-and-insect-repellent-together-for-maximum-effectiveness/ (dostęp: 13.06.2022)
  2. https://www.fitfortravel.nhs.uk/advice/general-travel-health-advice/sun-safety (dostęp: 13.06.2022)
  3. https://www.mugga24.pl/i80,faq.html (dostęp: 13.06.2022)
  4. https://www.cdc.gov/zika/prevention/prevent-mosquito-bites.html (dostęp: 13.06.2022)
  5. https://www.peoplespharmacy.com/articles/what-are-the-risks-of-sunscreen-and-bug-repellent-together (dostęp: 13.06.2022)
  6. Rodriguez J & Maibach HI, “Percutaneous penetration and pharmacodynamics: Wash-in and wash-off of sunscreen and insect repellent.” Journal of Dermatological Treatment, Jan. 2016. DOI: 10.3109/09546634.2015.1050350
  7. Montemarano AD, Gupta RK, Burge JR, Klein K. Insect repellents and the efficacy of sunscreens. Lancet. 1997;349(9066):1670-1671. doi:10.1016/S0140-6736(05)62637-2
  8. Murphy ME, Montemarano AD, Debboun M, Gupta R.: The effect of sunscreen on the efficacy of insect repellent: A clinical trial. J Am Acad Dermatol 2000;43:219-22.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 6

No votes so far! Be the first to rate this post.

Przeczytaj również

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
Darmowa wysyłka od 115zł
+
1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Już niedługo zapraszam na szkolenia na żywo.
Dowiedz się pierwszy, zapisz się na newsletter :)

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapisz się na listę oczekujących i dowiedz się pierwsza o nowym nakładzie. Zapisz się na newsletter :)

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki i akceptuję politykę prywatności.