fbpx
× Darmowa wysyłka od 115zł

17 sierpnia 2022Czy po ugryzieniu kleszcza powinno się profilaktycznie stosować antybiotyk?

czy po ugryzieniu komara profilaktycznie stosować antybiotyk

To już kolejne lato, podczas którego w naszym kraju mamy plagę kleszczy. Las, łąka, górska ścieżka, czy przydomowy ogródek – bez znaczenia – są dosłownie wszędzie! Czyj Maluch złapał go w tym roku ręka w górę! I mam nadzieję, że skończyło się tylko na strachu, bo kleszcze to nie są niewinne stworzonka – każde ugryzienie to realne zagrożenie zarażeniem się boreliozą, więc trzeba się mieć na baczności. No dobra, ale jak macie pecha i niestety ugryzie Was, czy Wasze dziecko kleszcz to co robić? Usunąć, ale co dalej? Czy pójść do lekarza po antybiotyk? Czy oddać kleszcza do badania? Czy samemu zbadać się na boreliozę?

***

Na dwa ostatnie pytania odpowiedziałem już ciutkę wcześniej o tutaj: https://kursydlarodzicow.pl/blog/czy-po-ugryzieniu-kleszcza-warto-badac-przeciwciala-w-kierunku-boreliozy/.

Z kolei dziś zmierzę się z tematem podawania antybiotyku po ugryzieniu kleszcza. Oczywiście temat zrodził się w Waszych dyskusjach na fb. I już standardowo zacznę od tych Waszych doświadczeń, a później opowiem jak to powinno wyglądać. Zapraszam.

***

A z czym Wy się spotkaliście w temacie kleszczy i antybiotyków?

Członek grupy

Przed chwilą wyjęłam córce kleszcza, był wbity w brzuch. Nie ma żadnego śladu po nim, żadnego czerwonego miejsca, nic. Czy wskazany jest antybiotyk profilaktycznie czy nie?

Żaneta

Córka też ostatnio miała we włosach lekarz kazał obserwować całe ciało. Powiedzieli że profilaktycznie nie stosuje się antybiotyku.

Pan Tabletka

Dokładnie, dalej w tym wpisie opowiem dokładnie dlaczego tak jest.

***

Anna

Nasza pani doktor zapobiegawczo od razu daje antybiotyk, to chyba nie jest standardowe podejście, ale tak robi zarówno jeśli chodzi o dziecko jak i dorosłego.

***

Monika

Nie daje się już profilaktycznie.

Pan Tabletka

Monia dokładnie tak – antybiotyki, jak i wszystkie leki to nie cukierki i bez odpowiednich wskazań się ich nie stosuje. Obecnie nie podaje się ich profilaktycznie po ugryzieniu kleszcza.

***

czy po ugryzieniu kleszcze trzeba profilaktycznie stosować antybiotyk

 

Co zrobić po ukąszeniu kleszcza odpowiadam w tym wpisie: http://pantabletka.pl/jak-badac-borelioze-rabat/

Antybiotyk na ugryzienie kleszcza?

Jak już wiesz, borelioza to choroba bakteryjna wywołana przez krętki z rodzaju Borrelia. Wiedząc, że borelioza jest chorobą zakaźną, pewnie nasuwa Ci się pytanie, czy po ukąszeniu klesza powinieneś/powinnaś zastosować profilaktycznie antybiotyk? 

No właśnie nie. Jeśli pamiętasz to super, a jeśli nie to przypomnę, że ugryzienie przez kleszcza nie jest równoznaczne z zakażeniem boreliozą.  Wg niektórych danych, 1 na 5 kleszczy w Polsce przenosi boreliozę. Z tego wynika, że masz około 20 % szans na to, że po ugryzieniu kleszcza zachorujesz na boreliozę.

Zatem czy należy zastosować antybiotyk profilaktycznie po każdym ugryzieniu kleszcza? 

Odpowiedź brzmi: NIE. 

Stosowanie antybiotyków po ukąszeniu kleszcza nie tylko jest niezalecane, ale również nie potwierdzono do tej pory skuteczności takiego postępowania, w szczególności u dzieci.

Nigdy nie podawaj dziecku antybiotyku “na własną rękę”

Pamiętaj, że antybiotyki to leki, po których mogą wystąpić działania niepożądane – ch stosowanie nie jest dla naszego organizmu obojętne, dlatego stosujmy je mądrze i z rozwagą. W szczególności nie powinniśmy stosować ich na własną rękę!

***

Co więc robić, kiedy dziecko zostanie ugryzione przez kleszcza?

Najpierw wyciągnijcie kleszcza – zróbcie to jak najszybciej od momentu ugryzienia. Jeśli na ciele po ugryzieniu kleszcza nie pojawiło się żadne zaczerwienienie, nie pojawił się też rumień wędrujący (charakterystyczny i 100% objaw boreliozy), a dziecko nie zostało ugryzione przez klika kleszczy naraz, należy je bacznie obserwować. I tyle.

***

A kiedy koniecznie zgłosić się do lekarza po ugryzieniu kleszcza?

A do lekarza zgłoś się koniecznie jeśli po ugryzieniu przez kleszcza wystąpiły niepokojące objawy takie jak:

  • podwyższona temperatura,
  • dreszcze,
  • bóle i zawroty głowy.
  • zmęczenie i nadmierna ospałość,
  • ospałość,
  • bóle stawów i mięśni.

***

Co w takim razie zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na boreliozę?

Podstawową metodą zapobiegania boreliozie jest prawidłowa ochrona ciała przed kleszczami m.in. poprzez odpowiednią osłonę ciała, stosowanie środków ochrony osobistej takich jak repelenty (co na komary i kleszcze sprawdź tu: http://pantabletka.pl/co-na-komary/) oraz odpowiednio wczesne mechaniczne usuwanie kleszczy (w ramach przypomnienia od razu podrzucam analizę urządzeń do wyciągania kleszczy).

***

Czy po ugryzieniu kleszcza powinno się profilaktycznie stosować antybiotyk? – podsumowanie

Profilaktyczne stosowanie antybiotyków po ugryzieniu kleszcza nie jest właściwym postępowaniem. Z mojego punktu widzenia w profilaktyce boreliozy najważniejsze jest, by pamiętać o prawidłowej ochronie przed kleszczami, a wszelkie niepokojące objawy, które wystąpiły po ugryzieniu kleszcza skonsultować ze swoim pediatrą lub lekarzem rodzinnym.

Serdeczności,

Pan Tabletka

Marcin

A dla zabieganych i dla tych, którzy po prostu wolą słuchać zapraszam do podcastu o kleszczach i boreliozie (sporo praktycznej wiedzy): https://pantabletka.pl/borelioza-rumien-wedrujacy-podcast-66/

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 6

No votes so far! Be the first to rate this post.

Przeczytaj również

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x

Już niedługo zapraszam na szkolenia na żywo.
Dowiedz się pierwszy, zapisz się na newsletter :)

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapisz się na listę oczekujących i dowiedz się pierwsza o nowym nakładzie. Zapisz się na newsletter :)

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki i akceptuję politykę prywatności.