To już kolejne lato, podczas którego w naszym kraju mamy plagę kleszczy. Las, łąka, górska ścieżka, czy przydomowy ogródek – bez znaczenia – są dosłownie wszędzie! Czyj Maluch złapał go w tym roku ręka w górę! I mam nadzieję, że skończyło się tylko na strachu, bo kleszcze to nie są niewinne stworzonka – każde ugryzienie to realne zagrożenie zarażeniem się boreliozą, więc trzeba się mieć na baczności. No dobra, ale jak macie pecha i niestety ugryzie Was, czy Wasze dziecko kleszcz to co robić? Usunąć, ale co dalej? Czy pójść do lekarza po antybiotyk? Czy oddać kleszcza do badania? Czy samemu zbadać się na boreliozę?
***
Na dwa ostatnie pytania odpowiedziałem już ciutkę wcześniej o tutaj: https://kursydlarodzicow.pl/blog/czy-po-ugryzieniu-kleszcza-warto-badac-przeciwciala-w-kierunku-boreliozy/.
Z kolei dziś zmierzę się z tematem podawania antybiotyku po ugryzieniu kleszcza. Oczywiście temat zrodził się w Waszych dyskusjach na fb. I już standardowo zacznę od tych Waszych doświadczeń, a później opowiem jak to powinno wyglądać. Zapraszam.
***
Członek grupy
Przed chwilą wyjęłam córce kleszcza, był wbity w brzuch. Nie ma żadnego śladu po nim, żadnego czerwonego miejsca, nic. Czy wskazany jest antybiotyk profilaktycznie czy nie?
Żaneta
Córka też ostatnio miała we włosach lekarz kazał obserwować całe ciało. Powiedzieli że profilaktycznie nie stosuje się antybiotyku.
Pan Tabletka
Dokładnie, dalej w tym wpisie opowiem dokładnie dlaczego tak jest.
***
Anna
Nasza pani doktor zapobiegawczo od razu daje antybiotyk, to chyba nie jest standardowe podejście, ale tak robi zarówno jeśli chodzi o dziecko jak i dorosłego.
***
Monika
Nie daje się już profilaktycznie.
Pan Tabletka
Monia dokładnie tak – antybiotyki, jak i wszystkie leki to nie cukierki i bez odpowiednich wskazań się ich nie stosuje. Obecnie nie podaje się ich profilaktycznie po ugryzieniu kleszcza.
***
Co zrobić po ukąszeniu kleszcza odpowiadam w tym wpisie: http://pantabletka.pl/jak-badac-borelioze-rabat/
Jak już wiesz, borelioza to choroba bakteryjna wywołana przez krętki z rodzaju Borrelia. Wiedząc, że borelioza jest chorobą zakaźną, pewnie nasuwa Ci się pytanie, czy po ukąszeniu klesza powinieneś/powinnaś zastosować profilaktycznie antybiotyk?
No właśnie nie. Jeśli pamiętasz to super, a jeśli nie to przypomnę, że ugryzienie przez kleszcza nie jest równoznaczne z zakażeniem boreliozą. Wg niektórych danych, 1 na 5 kleszczy w Polsce przenosi boreliozę. Z tego wynika, że masz około 20 % szans na to, że po ugryzieniu kleszcza zachorujesz na boreliozę.
Zatem czy należy zastosować antybiotyk profilaktycznie po każdym ugryzieniu kleszcza?
Odpowiedź brzmi: NIE.
Stosowanie antybiotyków po ukąszeniu kleszcza nie tylko jest niezalecane, ale również nie potwierdzono do tej pory skuteczności takiego postępowania, w szczególności u dzieci.
Pamiętaj, że antybiotyki to leki, po których mogą wystąpić działania niepożądane – ch stosowanie nie jest dla naszego organizmu obojętne, dlatego stosujmy je mądrze i z rozwagą. W szczególności nie powinniśmy stosować ich na własną rękę!
***
Najpierw wyciągnijcie kleszcza – zróbcie to jak najszybciej od momentu ugryzienia. Jeśli na ciele po ugryzieniu kleszcza nie pojawiło się żadne zaczerwienienie, nie pojawił się też rumień wędrujący (charakterystyczny i 100% objaw boreliozy), a dziecko nie zostało ugryzione przez klika kleszczy naraz, należy je bacznie obserwować. I tyle.
***
A do lekarza zgłoś się koniecznie jeśli po ugryzieniu przez kleszcza wystąpiły niepokojące objawy takie jak:
***
Podstawową metodą zapobiegania boreliozie jest prawidłowa ochrona ciała przed kleszczami m.in. poprzez odpowiednią osłonę ciała, stosowanie środków ochrony osobistej takich jak repelenty (co na komary i kleszcze sprawdź tu: http://pantabletka.pl/co-na-komary/) oraz odpowiednio wczesne mechaniczne usuwanie kleszczy (w ramach przypomnienia od razu podrzucam analizę urządzeń do wyciągania kleszczy).
***
Profilaktyczne stosowanie antybiotyków po ugryzieniu kleszcza nie jest właściwym postępowaniem. Z mojego punktu widzenia w profilaktyce boreliozy najważniejsze jest, by pamiętać o prawidłowej ochronie przed kleszczami, a wszelkie niepokojące objawy, które wystąpiły po ugryzieniu kleszcza skonsultować ze swoim pediatrą lub lekarzem rodzinnym.
Serdeczności,
Pan Tabletka
Marcin
A dla zabieganych i dla tych, którzy po prostu wolą słuchać zapraszam do podcastu o kleszczach i boreliozie (sporo praktycznej wiedzy): https://pantabletka.pl/borelioza-rumien-wedrujacy-podcast-66/