fbpx

13 lipca 2022Czy po ugryzieniu kleszcza badać przeciwciała w kierunku boreliozy?

badanie przeciwciał po ugryzieniu kleszcza

Sezon na kleszcze w pełni – więc pora poruszyć ten temat na blogu. Dziś zajmę się badaniem przeciwciał w kierunku boreliozy – czy warto wykonywać je profilaktycznie po ugryzieniu kleszcza? A może nie ma to sensu? Sprawdzam!

***

Wiem, że w tym temacie narosło dużo wątpliwości – dlatego w pierwszej części podzielę się z Wami tymi najczęstszymi, które pojawiły się w różnych wątkach na fb w grupie Pana Tabletki dla Rodziców. W drugiej części będę te wątpliwości rozwiewał.

***

A Wy jak uważacie?

Członek grypy

W ciągu wakacji złapaliśmy, kilka może kilkanaście kleszczy. Po żadnym nie wyszedł nam ani  synkowi (27miesiecy) rumień. Czy profilaktycznie należy zrobić test na boreliozę dla całej rodziny?

Pan Tabletka

No właśnie to jest dobre pytanie i ten wątek na pewno wymaga wyjaśnienia – więc biorę się do pracy ✍️✍️✍️

***

Członek grupy

Witam. Wczoraj u mojego 3-latka pediatra wyjęła nimfę kleszcza (wbił się za uchem). Kazała obserwować czy nie ma rumienia i innych niepokojących objawów. Wiem, że rumień nie występuje u każdego, dlatego chciałbym jeszcze zrobić dziecku badania krwi. Pytanie, jakie mogę zrobić badania? Czy tylko na boreliozę czy również na zapalenie opon mózgowych/czegoś innego? Po jakim czasie takie badanie będzie miarodajne? Dziękuję za pomoc.

Pan Tabletka

Cześć! Dzięki za podzielenie się z nami swoimi wątpliwościami – myślę, że to ważny wątek dla każdego rodzica, dlatego też mam nadzieję, że ten wpis okaże się potrzebny, bo wokół boreliozy urosło bardzo dużo mitów – i trzeba się z nimi rozprawić 💪💪💪

***

Angelika

Po jakim czasie najlepiej robić badanie krwi w kierunku boreliozy?

Pan Tabletka

Angelika – no właśnie w tym wpisie chcę wyjaśnić, czy w ogóle i kiedy te badania wypadałoby zrobić. 🧪🧪🧪

***

Iza

Ukąszenie kleszcza. Czy jest sens zawozić go do badania? Jakie ewentualnie badania wykonać u osoby ukąszonej? Chętnie się dowiem jakie jest wasze zdanie, jak wyglądało to u was. Przy okazji jakie specyfiki przeciw kleszczom zarówno dla dorosłych jak i dzieci warto stosować?

Pan Tabletka

Iza, cały post będzie właśnie poświęcony temu tematowi. A w kwestii preparatów na kleszcze zajrzyj tutaj: https://pantabletka.pl/co-na-komary/

***

Ola

Kochani, podpowiedzcie proszę jak to jest z tymi kleszczami. Wyciągnęłam dziecku w całości 2 kleszcze i dałam je do badania. Wyszło, ze jeden z nich jest nosicielem boreliozy. Kleszcze usunięte były maks 24 h /48 h, bo dokładnie nie jestem w stanie określić, zauważyłam przy kąpieli dziecka. Brak śladu po ukąszeniach i odczynu, ale minęło dopiero 1,5 tyg. Czy jeśli kleszcz jest nosicielem to powinnam dziecko od razu przeleczyć antybiotykiem, bo to oznacza, ze na pewno dziecko już będzie miało boreliozę czy czekać 6 tyg na zrobienie przeciwciał? Na razie objawów brak, oprócz kataru, ale przecież może być to utajona wersja. Pomóżcie!

Pan Tabletka

Ola – to co piszesz jest mega ważne! Chciałbym w tym wpisie to wyjaśnić i rozwiać wszelkie wątpliwości.

***

Malwina

Przed chwilą na głowie 2 letniej córki znalazłam niestety wbitego robala. Udało mi się go wyciągnąć, ale co dalej? Wiem, że powinnam to miejsce obserwować, ale może od razu jechać do lekarza, bo z głową dziecka chyba nie ma żartów? Gdzie powinnam się udać?

Pan Tabletka

Malwina – przede wszystkim spokojnie! W tym wpisie poruszam też ten temat.

***

Dołącz do naszej dyskusji https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/posts/2683123715322166/

https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/posts/2389299004704640/

***

ugryzienie kleszcza a badanie na boreliozę

Czy po ugryzieniu kleszcza należy zrobić badanie serologiczne w kierunku boreliozy?

Na ten moment nie ma żadnych rekomendacji, które wskazywałyby na taką konieczność i w ogóle nie zaleca się wykonywania tego badania u osób, które nie mają objawów klinicznych boreliozy.

I tak w ogóle to po kilku-kilkunastu dniach w takim badaniu nie wykryjemy żadnych przeciwciał przeciwko bakterii Borrelia, odpowiedzialnej za zachorowanie na boreliozę. Kiedy takie badanie wykonamy za wcześnie, czyli kiedy przeciwciała nie zdążą się jeszcze wytworzyć, otrzymamy wynik fałszywie ujemy – czyli mimo, że doszło do zakażenia, test tego nie wykaże. I mamy problem.

Ewentualne badanie wykonuje się po 4-6 tygodniach od ukąszenia kleszcza i w razie potrzeby powtarza się je po kilku tygodniach.

Ale jeszcze raz zaznaczam, że samo ugryzienie kleszcza nie jest wskazaniem do jego wykonania. Dlatego najważniejsze to obserwować się, wyczulić się na wszelkie niepokojące objawy i w razie czego reagować.

A wspomniane testy serologiczne w kierunku boreliozy, tego jak to wszystko działa, opisałem tutaj: https://pantabletka.pl/jak-badac-borelioze-rabat/

***

Czy, gdy pojawi się rumień wędrujący konieczne jest jeszcze zbadanie przeciwciał na boreliozę?

Pojawienie się rumienia wędrującego jest wystarczającym dowodem na rozpoznanie boreliozy. W takim przypadku nie ma już konieczności wykonywania badania krwi.

***

Leczyłem boreliozę antybiotykiem, a nadal we krwi mam obecne przeciwciała – co robić?

Przeciwciała IgG i IgM dla Borrelia burgdorferi mogą utrzymywać się i być wykrywalne nawet do 10 lat! po SKUTECZNEJ antybiotykoterapii. Dlatego i wykrycie po zakończeniu leczenia nie jest wskazaniem do ponownego podania antybiotyku. I stąd też oznaczenie przeciwciał nie jest metodą na monitorowanie skuteczności leczenia boreliozy.

***

Czy warto badać kleszcza, którego wyciągniemy ze skóry?

Moim zdaniem nie ma to sensu. Już tłumaczę dlaczego. Samo wykrycie u kleszcza obecności DNA krętków Borrelia burgdorferi nie oznacza, że kleszcze musiał nas zarazić boreliozą! I na pewno nie jest wskazaniem do włączenia antybiotykoterapii.

Robienie takich badań u kleszczy ma jedynie sens dla celów statystycznych, aby ocenić odsetek zakażonych kleszczy na danym terenie.

***

Co więc robić po gryzieniu kleszcza?

Po pierwsze nie panikować i zachować spokój. Ugryzienie przez kleszcza nie równa się zakażeniu boreliozą. Kiedy zauważysz, że jakiś nieproszony gość wbił się w Twoją skórę, albo skórę Twojego dziecka, jak najszybciej usuń go, a jeśli boisz się, że nie będziesz potrafił tego zrobić to udaj się do przychodni – ale nie zwlekaj z tym, bo tutaj czas ma znaczenie – przedłużanie obecności kleszcza w skórze zwiększa ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe. Po wyjęciu kleszcza miejsce wkłucia trzeba zdezynfekować, a następnie obserwować – czy nie pojawił się rumień wędrujący (w zasadzie objaw potwierdzający boreliozę) bądź, czy nie występują jakieś inne niepokojące objawy takie jak:

 • podwyższona temperatura
 • dreszcze
 • bóle i zawroty głowy
 • zmęczenie
 • ospałość
 • bóle stawów
 • bóle mięśni
 • ogólne złe samopoczucie.

Generalnie jeśli uda się wyciągnąć kleszcza do 36 h od ugryzienia to ryzyko zakażenia boreliozą jest małe.

Jeśli zaobserwujesz któryś z tych objawów zgłoś się do lekarza.

A czy wiesz jak prawidłowo chronić się przed słońcem i komarami i kleszczami, kiedy taka ochrona jest potrzeba jednocześnie?

https://kursydlarodzicow.pl/blog/kremy-z-filtrem-i-srodek-na-komary-i-kleszcze-co-nalozyc-najpierw/

Czy po ugryzieniu kleszcza warto profilaktycznie zbadać przeciwciała w kierunku boreliozy? – podsumowanie

Mam nadzieję, że ten wpis uporządkował i uzupełnił Waszą wiedzę o kleszczach i boreliozie. Coś czuję, że ten temat będzie kontynuowany i rozszerzany o inne wątki związane z tym (gorącym) tematem.

***

Zdrowotności,

Pan Tabletka

Marcin

Słuchajcie! Mam dla Was też dwa fajne podcasty – o komarach, kleszczach i boreliozie. Zachęcam do odpalenia:

https://pantabletka.pl/komary-kleszcze-meszki-podcast-68/

https://pantabletka.pl/borelioza-rumien-wedrujacy-podcast-66/

Źródła:

 1. https://journals.viamedica.pl/rheumatology_forum/article/view/47201/37438 (dostęp dnia: 12.07.2022)
 2. https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/463/original/112-114.pdf?1473239394 (dostęp dnia: 12.07.2022)
 3. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/277375,diagnostyka-boreliozy (dostęp dnia: 12.07.2022)
 4. Cook MJ. Lyme borreliosis: a review of data on transmission time after tick attachment. Int J Gen Med. 2014 Dec 19;8:1-8. doi: 10.2147/IJGM.S73791. PMID: 25565881; PMCID: PMC4278789.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

Przeczytaj również

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Darmowa wysyłka od 115zł
+
0
Would love your thoughts, please comment.x