fbpx
× Darmowa wysyłka od 159 zł

11 maja 2022Co na komary dla niemowląt?

co na komary dla niemowląt

Znalezienie preparatu na komary dla niemowląt to nie jest taka łatwa sprawa. Ale jednak jakoś powinniśmy zabezpieczyć nasze maluchy przed komarami i kleszczami – w końcu jak to mówią “lepiej zapobiegać niż leczyć”, szczególnie jeśli mowa o małych dzieciach. No tylko jak bezpiecznie i skutecznie chronić dla najmłodszych?

Co na komary dla niemowląt? – Wasze pytania i wątpliwości

Beata

Szukam preparatu dla 3 miesięcznego bobasa. Czytałam artykuł Pana Tabletki i pasuje tylko chicco. Pan Tabletka mówi, że stosuje citriodiol. Znacie jakieś preparaty na bazie tego? Plus czym popsikać wózek? Heeelp

Pan Tabletka

Beata, dzięki za zainspirowanie mnie do napisania tego postu. Wyciągnęłaś bardzo ważny i myślę równie kłopotliwy temat dla rodziców. Mam nadzieję, że uda mi się trochę ten temat okiełznać. Co do citriodiolu – kiedyś sprawa wyglądała inaczej i ta granica wiekowa była niższa, obecnie te standardy się zmieniły i preparaty z citriodiolem są przeznaczone dla dzieci od 3 r.ż. Ale to wszystko dla bezpieczeństwa maluchów.

co na komary dla niemowląt

Dołącz do naszej dyskusji na fejsbuku i zobacz, co rodzice z grupy panatabletkowej stosują na komary dla niemowląt: https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/posts/2881897622111440

***

Jak to jest z tymi preparatami na komary i kleszcze dla niemowląt?

Temat wcale nie jest taki łatwy i przyjemny, jak zobaczycie, bo przy podjęciu takich działań zabezpieczających nasze maluchy przed komarami i kleszczami, trzeba wziąć pod uwagę kilka, bardzo ważnych składowych:

  1. Po pierwsze takie maluchy mają delikatną skórę i większość tej “chemii “, która znajduje się w produktach “na komary”, ale też „naturalne” preparaty typu olejki, mogą uczulać i podrażniać skórę dziecka.
  2. Do tego maluchy mogą zlizać z dłoni, stóp i ubrania to, czym je (albo siebie samych) popryskamy – wiec trzeba to robić ostrożnie.
  3. No i pamiętajcie jeszcze, że cześć tych reklamowanych jako naturalne „olejków eterycznych” może poparzyć skórę, a pod wpływem słońca jeszcze uczulić – więc naturalne nie równa się bezpieczniejsze (ani skuteczniejsze, jak to jest w tym przypadku).
  4. I tutaj należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka używania różnych sposobów na komary – bo u niektórych dzieci nawet kilka ugryzień komara u niemowlaka może skończyć się gorączką i alergią, nie mówiąc już o kleszczach, które lepiej również trzymać na dystans.

Wychodzi na to, że nie łatwe jest życie niemowlaka (i jego rodzica).

***

Jak zatem skutecznie ochronić niemowlę przed komarami i kleszczami?

No właśnie, jak i czym to robić? Jak przeanalizujecie etykiety środków na komary to zobaczycie, że tych, które można stosować u niemowląt jest bardzo mało i są to preparaty na bazie olejków eterycznych. I nawet wokół ich stosowania u najmłodszych pojawiły się kontrowersje, bo one mogą uczulać, mogą uwrażliwiać na światło, mogą podrażniać, dlatego ja unikałbym ich stosowania bezpośrednio na skórę dziecka, a jeśli już to zaczął od sprawdzenia na małym obszarze skóry, jak ona się zachowuje pod wpływem danego preparatu.

Wychodzi na to, że najlepiej (bo skutecznie i bezpiecznie) jest używać ochrony mechanicznej, czyli zakładać na wózek moskitierę (warto mieć ją także w oknach, żeby w pokoju dziecka nie pojawili się nieproszeni goście z pola), podczas spacerów zakładać dziecku skarpetki i ubranka, które zakryją większość ciała. Do tego unikaj spacerów w porze największej aktywności komarów i kleszczy.

Po powrocie do domu koniecznie dokładnie sprawdź, czy nikt się do dziecka nie “przyczepił.”

Co z psikaniem wózka?

Wychodząc z domu możesz też pryskać siebie i zewnętrze części wózka tymi specjalnymi, mocnymi środkami (nie rób tego w pomieszczeniu ani w samochodzie – nie ma nic gorszego niż spsikać się samemu w rozgrzanej puszcze samochodu i urządzić dziecku inhalację z repelentu!). Dzięki takiemu wykorzystaniu repelentu dziecko nie będzie miało z nim bezpośredniego kontaktu, a jednocześnie będzie oddziaływał na wszelkie, nieproszone robaczki, dla których nasz maluch jest świetnym, świeży kąskiem.

I uwaga – jeśli stosujesz taki środek na swoją skórę i ubrania, to pamiętaj, że masz go na sobie, kiedy np. chcesz wziąć dziecko na ręce, bo maluch będzie miał wtedy kontakt skóry z tym preparatem, a nie daj jakby wziął Twoje ubranie do buzi.

Pamiętaj tylko, aby kupić taki preparat, który można aplikować na tkaniny!

Co z olejkami eterycznymi?

Olejki eteryczne, dzięki swojemu intensywnemu zapachowi, odstraszają komary i/lub kleszcze (napisałem “i/lub” ponieważ nie każdy olejek będzie skuteczny wobec i komarów i kleszczy np. olejek citronellowy odstrasza i komary i kleszcze, a np. geraniowy działa już jedynie wobec kleszczy, więc zastanów się na jakiej ochronie Ci zależy). Jednak ich ochronne działanie jest krótkotrwałe (tak do 0,5, max. 2 h).

I niby fajnie, bo te olejki takie naturalne, ale, i tu UWAGA, nie można ich stosować bezkarnie! Olejki eteryczne, można powiedzieć, to taka czysta, skondensowana chemia roślinna – to wbrew pozorom nie są delikatne preparaty! Mogą podrażniać, uczulać, szczególnie, kiedy nałożone na skórę mają kontakt ze słońcem. I mają one swoje ograniczenia wiekowe! Dlatego nie wcieraj olejków w skórę niemowlaka! A jeśli już chcesz ich użyć do odstraszania komarów czy kleszczy to delikatnie skrop nimi ubranko (ale z daleka od noska, żeby się dziecko ich nie nawdychało) i wózek. Doskonale sprawdzi się do tego mój #katarkiller.

Jeśli nie znacie jeszcze #katarkillera to zapraszam na bloga Pana Tabletki: https://pantabletka.pl/katarkiller-przepis-katar/

W razie jakichś wątpliwości związanych z olejkami eterycznymi czy innym repelentami skontaktuj się z lekarzem – tak będzie najlepiej.

***

Co na komary dla niemowląt? – podsumowanie

Jak sami widzicie, przy najmłodszych dzieciach w kwestii walki z komarami i kleszczami, jako rodzice i opiekunowie mamy związane ręce. Może w przyszłości coś się zmieni, ale na ten moment w grę wchodzi głównie ochrona mechaniczna, psikanie wózka i siebie samych mocniejszymi środkami, bardzo nieliczne gotowe preparaty.

***

Serdeczności,

Pan Tabletka

Marcin

***

Dużą analizę o preparatach “na komary i kleszcze” znajdziesz na blogu Pana Tabletki – przypada się także przy większych dzieciach, więc warto zerknąć: https://pantabletka.pl/co-na-komary/

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4 / 5. Vote count: 17

No votes so far! Be the first to rate this post.

Przeczytaj również

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x

Już niedługo zapraszam na szkolenia na żywo.
Dowiedz się pierwszy, zapisz się na newsletter :)

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapisz się na listę oczekujących i dowiedz się pierwsza o nowym nakładzie. Zapisz się na newsletter :)

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki i akceptuję politykę prywatności.