fbpx
× Darmowa wysyłka od 148 zł

2 czerwca 2022Jak zachęcić dziecko do picia wody?

jak zachęcić dziecko do picia wody

Kolejna fejsbukowa dyskusja, która zainspirowała mnie do stworzenia wpisu – czyli jak zachęcić dziecko do picia wody? Myślę, że to ważny i mam nadzieję pomocny wpis, bo o roli wody w zdrowiu, funkcjonowaniu i rozwijaniu się dziecka, chyba nie trzeba robić przypominajek, prawda? To co, lecimy?

***

Na początku wpisu, już standardowo, podzielę się Waszymi sposobami na to, jak zachęcacie swoje dzieci do picia wody i uczycie ich nawyku sięgania po nią. W kolejnej części opowiem trochę o tym, dlaczego woda jest lepsza od soku (chociaż jestem pewien, że będzie to dla Was powtórka a nie novum), jaką wodę podawać dziecku i zbiorę Wasze i moje patenty na podawanie wody dziecku w zgrabną listę.

***

A jak Wy zachęcacie Wasze dzieci do picia wody?

Kasia

Jak zachęcić dziecko do picia wody? Moja córka 2l 8 mies. pije bardzo mało. W zasadzie płyny przyjmuje tylko w zupie, jogurcie itp. Siusia też rzadko, czasem po nawet 10 godz. Gdy jednak dopadnie ją pragnienie, potrafi wypić sporo i siusiać co godzinę. Badanie USG jamy brzusznej nie wykazało nieprawidłowości.

Pan Tabletka

Kasia, poruszyłaś bardzo ważny temat i zainspirowałaś mnie do napisania tego postu. Mam nadzieję, że razem z Rodzicami z grupy dla rodziców PT pomożemy Ci znaleźć skuteczne rozwiązania.

***

Paulina

U nas córka też zapomina. I mamy etap kryzysu dwulatka więc jak poproszę, na pewno nie napije się. Więc po prostu sama co jakiś czas wsuwam jej kubek do buzi i wtedy bezwiednie pije. Zakładam, że jak bunt minie a organizm będzie przyzwyczajony, sama będzie piła

Pan Tabletka

Małymi krokami do celu Paulina.

***

Marta

Nalewac Do kubka po 50-100ml i prosić o wypijanie takich małe porcji w całości. Słomka u nas też pomaga

Pan Tabletka

Marta, patent ze słomką jest w stanie zdziałać cuda. To tak niewiele, a tak wiele. Małe porcje też robią robotę 😁

***

Karolina

U mnie chłopaki piją wodę z pomarańczą ( plasterek do wody), cytryną lub mrożone maliny ( dają lekki posmak) , a ogólnie to kupiłam butelki Dafi i nauczyli się pić zwykła wodę (2 i 3 latek)

Pan Tabletka

Karolina, patent z owocami jak najbardziej do wypromowania wśród Rodziców 👍

***

Magdalena

U nas w domu picie wody stało się nawykiem. Zaczęliśmy od siebie po prostu piliśmy ciągle wodę w domu nie było żadnych innych napoi (od czasu do czasu sobie coś kupimy) a tak to ciągle woda synek zaczął nas naśladowac i takim to sposobem pije wodę u nas tylko wyłącznie z plastikowej małej butelki po wodzie 😅

Pan Tabletka

Magda – rodzice najlepszym przykładem do naśladowania! Brawo 👏

***

Karolina

Jeżeli nie ma problemów z brzuchem, to proszę spróbować dać wodę lekko gazowaną. Moja córka nie lubiła pić zwykłej wody, a jak spróbowała gazowanej to problem zniknął.

Pan Tabletka

Karolina, dzięki za podzielenie się swoim sposobem!

***

Agata

Słomka grająca żeby zachęcić, podawanie wody w różnych kubkach bidonach itd

Pan Tabletka

Generalnie przekupstwa nie pochwalamy, ale w tym przypadku można powiedzieć, że cel uświęca środki. Liczy się kreatywność rodzica.

***

Magdalena

Duży baniak wody (te 19 litrów) z pompką lub dystrybutorem. Sama atrakcja w nalewaniu (pompowaniu).

Pan Tabletka

Magda – super! To musi być mega zabawa! I mam nadzieję, że nie mega sprzątanie 😆

***

Ka Ja

U nas 6-8 m-cy wchodziły tylko herbatki z Rossmann albo bobofrut z wodą. W 9 m-cu coraz więcej wody i mniej dodatków. W 10 m-cu nowy kubek i czysta woda. Od tego czasu nie pije niczego innego tylko wodę. Dziś żałuję, że pije tylko wodę, leki do rozpuszczenia wchodzą tylko w mleku, a i w żłobku problem bo do posiłków mają tylko kompoty, hertabę itd.

Pan Tabletka

Metoda małych kroków – super, że się udało osiągnąć cel! 😉 choć muszę tutaj zaznaczyć, że nie do końca zgodnie z tym, co obecnie się zaleca

***

Agnieszka

Kupuje czasem wodę w butelce, podoba się picie z butelki. Czasem zwykla, czasem z jakimś psim patrolem 😅 często robimy zawody, wszyscy w 3 woda w dłoń i pijemy do dna 😃

Pan Tabletka

Kreatywnie do celu! Przy okazji dbasz o nawodnienie nawet tych większych członków rodziny!

***

Dołącz do naszej dyskusji na fb: https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/posts/2887373191563883

Kiedy wprowadzić wodę do jadłospisu dziecka?

Generalnie dziecka do 6. miesiąca życia, które w tym okresie karmione jest wyłącznie mlekiem (czy to mlekiem mamy, czy mlekiem modyfikowanym – w tym przypadku obojętne) nie dopajamy. Samo owo mleko mu w zupełności wystarczy – do zaspokojenia i głodu i pragnienia. Natomiast z czasem zmieniają się jego potrzeby i wymagania. I wraz z rozszerzaniem diety i wprowadzaniem nowych pokarmów – zaczynamy też wprowadzać do jadłospisu dziecka wodę.

***

Ile wody dziennie powinno wypić dziecko?

To zależy od wieku dziecka. Przyjmuje się, że:

 • do 6 miesiąca życia – dziecko pije tylko mleko mamy/modyfikowane
 • 6-12 miesiąc życia – dziecko powinno przyjąć około 800 ml płynów dziennie
 • 12 miesięcy – 3 lata – ilość płynów powinna zwiększyć się do 1300 ml na dzień
 • powyżej 3 roku życia – takim minimum będzie 1700 ml.

***

Jaką wodę podawać dziecku?

Zacznę od tego, żeby skupić się na tym, żeby to była woda – a nie inne napoje. I to woda czysta – nie dosładzana cukrem, glukozą, kolorowymi syropami. Woda. Szczególnie miejcie to na uwadze u dzieci do 12. miesiąca życia, które poza mlekiem i wodą nie powinny przyjmować innych płynów (chyba, że istnieją ku temu wskazania kliniczne, ale są to już indywidualne sytuacje, w których postępowanie rozpatruje się z lekarzem i dietetykiem).

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Dlaczego soki nie są dobrym rozwiązaniem na niechęć dziecka do wody?

Po pierwsze – sok to głównie woda i cukry (fruktozę). Ok, z owoców, bo z owoców, to niby lepsze, bo naturalne, ale nie są one potrzebne dziecku, żeby prawidłowo rosło i rozwijało się.

Jako drugie dodam, że dopóki dziecko nie weźmie do ust soku (czyli dopóki ktoś mu go nie poda) to nie zna jego smaku – więc mówiąc kolokwialnie – nie wie co traci (choć tak naprawdę nie traci nic nie pijąc soków) – więc takie dziecko będzie łatwiej przyzwyczaić do wody.

I tak, początki bywają trudne w wielu domach, ale wytrwałość popłaca – wierzcie. Dlatego uważajcie, bo kiedy dziecko nie chce tej wody pić i już załamujemy ręce mamy ochotę pójść “na łatwiznę” i podać mu smakowity, słodziutki sok – nie tędy droga.

No dobra, ale co z tym sokiem jest nie tak?

 1. Soki nie wnoszą do diety dziecka wielu wartościowych składników (i myślę tu o sokach, a nie syropie z malin z domowej spiżarni, bo w przypadku tych nie użyłbym słowa “wielu”) – poza wodą i węglowodanami, no i niewielkimi ilościami błonnika, minerałów i witamin. Dlatego zamiast podawać dziecku sok lepiej, poczęstować go całym owocem.
 2. Bardzo łatwo sok wypić szybko i łapczywie, przez co dziecko może wypić go po prostu za dużo – a za dużo soku może powodować problemy z przewodem pokarmowym takie jak bóle brzucha, wzdęcia i biegunki.
 3. Nie mówiąc o tym, że picie soku zaburza odczuwanie głodu u dziecka. Dziecko popijając sok w ciągu dnia może nie odczuwać głodu, a w konsekwencji nie będzie chciało zjeść posiłku – a to on powinien być dla dziecka źródłem energii – nie sok.
 4. Picie soków niekorzystnie wpływa na zęby i może doprowadzić do próchnicy.
 5. Jeśli już podajecie dziecku sok to nie wybierajcie tych niepasteryzowanych, ponieważ mogą być źródłem patogenów chorobotwórczych i zaszkodzić dziecku.
 6. No i w razie czego to traktujecie soki wyłącznie jako dodatek do zdrowej diety malucha. Podawaj go w zwykłym kubku, nie w kubku ze słomką, żeby ograniczyć sączenie soku przez cały dzień ze względu na szkodliwe działanie na zęby i zaburzenia odczuwania głodu.

To jaka woda jest najlepsza dla dziecka?

Podawaj dziecku albo przegotowaną kranówkę albo źródlaną lub niskozmineralizowaną butelkowaną wodę z marketu (czyli te wszystkie popularne na Ż, N, C itd.)

***

Jak zachęcić dziecko do picia wody

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Dobrze, to teraz w praktyce – jak nauczyć dziecko nawyku picia wody. Czytałem Wasze komentarze na grupie dla rodziców na fb i przyznaję, że świetnie sobie z tym radzicie. Oczywiście, opanowanie tej sytuacji wymaga czasu – ale narzędzia już macie. Zbierzmy je sobie tutaj:

 1. Sam/a dawaj przykład dziecku i pij wodę – zobaczysz, że maluch będzie Cię naśladował. Ba, pijcie wodę wspólnie na sygnał “teraz pijemy wodę”.
 2. Stosuj metodę małych kroków. Czyli zacznij od podawania wody małymi porcjami, nalewaj ją na samo dno kubeczka, a może nawet podawaj łyżką. Cierpliwości.
 3. Wykorzystuj specjalne, kolorowe kubki do nauki picia lub równie atrakcyjne dla dziecka bidony z rurką, słomki – czyli przekupstwo pełną gębą ;).
 4. Jeśli dziecko regularnie odmawia picia wody, to o ile już zaczęliście przygodę z cytrusami to można dodać do niej trochę soku z cytryny lub pomarańczy, dodać mrożone maliny czy truskawkę albo “doaromatyzować” ją listkiem mięty.
 5. Niech woda cały czas będzie w zasięgu dziecka i niech dostaje ją zawsze kiedy o to prosi.
 6. Podawaj wodę do każdego posiłku.

Jeśli brakuje Wam tu jakichś pomysłów, chcecie się podzielić swoimi autorskimi to tradycyjnie zapraszam do komentowania i włączania się w dyskusje na fb: https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/posts/2887373191563883

***

Podsumowanie

Dobra, dobra Panie tabletka – teoria teorią, a praktyka praktyką! Co prawda, to prawda – przy niektórych uparciuchach bez ekstra nakładów cierpliwości się nie obejdzie – ale wierzcie, że ten wysiłek będzie procentował w przyszłości. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami z Rodzicami z grupy Pana Tabletki udało nam się stworzyć taki niezbędnik – i że będziecie z niego korzystać.

Serdeczności,

Pan Tabletka

Marcin

***

Halo, halo Tabletki! Przypominam, że sprawdzone i naturalne przepisy na mikstury nawadniające dla całej rodziny znajdziecie w Zdrowniku. Kto już ma swój ręka do góry, a całą resztę odsyłam do poznania mojej najnowszej książki:

Zdrownik jak zachęcić dziecko do picia wody

Kliknij w obrazek i przeczytaj spis treści, zapoznaj się z wnętrzem Zdrownika i sprawdź najlepsze oferty pakietów.

Źródła:

 1. Melvin B. Heyman, MD; Steven A. Abrams, MD: “Fruit Juice in Infants, Children, and Adolescents: Current Recommendations.” Pediatrics (2017) 139 (6): e20170967.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.9 / 5. Vote count: 9

No votes so far! Be the first to rate this post.

Przeczytaj również

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patrycja
Patrycja
1 rok temu

Dzień dobry. Mój obecnie 5 letni syn pił pięknie tylko wodę dopóki babcia nie podała wnukowi pierwszego soku. I od tamtej pory woda nie istnieje. Odkąd chodzi do przedszkola to tam tylko pije wodę ale za to w domu tylko sok jabłkowy. Staram się go zachęcać ale bywa różnie. Najbardziej działają zawody kto szybciej wypije wodę w szklance. Oczywiście ja jako mama udaję, że przegrywam św rezultacie syn wypija wodę. Polecam.

trackback

[…] jak zachęcić dziecko do picia wody […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x

Już niedługo zapraszam na szkolenia na żywo.
Dowiedz się pierwszy, zapisz się na newsletter :)

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapisz się na listę oczekujących i dowiedz się pierwsza o nowym nakładzie. Zapisz się na newsletter :)

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki i akceptuję politykę prywatności.