fbpx

20 czerwca 2022Obgryzanie paznokci – jak zwalczyć ten nawyk?

obgryzanie paznokci

Czy istnieje skuteczny sposób na obgryzanie paznokci? Jak pomóc dziecku, które walczy z tym nawykiem? Panie Tabletka – może jakieś domowe sposoby na obgryzanie paznokci? Jakie są Wasze doświadczenia z tym paskudnym problemem – komu i w jaki sposób udało się go zwalczyć? Dziś pod lupę biorę temat obgryzania paznokci.

***

I standardowo zacznę od Waszych historii – podpowiem Wam, co robicie dobrze, a które pomysły nie są najlepsze i dlaczego. W drugiej części wpisu, również standardowo, dobiorę się do sedna problemu i opowiem o najlepszych, rekomendowanych obecnie sposobach na obgryzanie paznokci. Do dzieła.

***

Szymon

Jaki macie sposób na nie obgryzanie paznokci. Syn namiętnie obgryza pazury i na nic zdają się tłumaczenia żeby nie obgryzał, bo go będą boleć. Trzeba mu co chwilę przypominać żeby wyjął palce z buzi a po chwili i tak pcha je z powrotem, tak jakby nie kontroluje już tego odruchu. Syn 4 lata.

Pan Tabletka

Szymon – dzięki za rozpoczęcie tego wątku. Mam nadzieję, że ten wpis Wam pomoże.

***

Sta

Bo robi to najprawdopodobniej na tle nerwowym… Trzeba dziecku pomóc u specjalisty – psycholog. Mówienie, żeby wyjął ręce z buzi nie pomoże a zaszkodzi. Należy poznać przyczynę, co stoi za tym, że obgryza paznokcie i pomóc mu sobie poradzić z emocjami. To jest mały człowiek. Panu by się chciało słuchać co chwilę w kółko, że czegoś nie wolno co jest silniejsze od Pana? Nie sądzę.

Pan Tabletka

Dokładnie tak! Zdefiniowanie przyczyny jest tutaj najważniejsze.

***

Anna

Podpinam się pod komentarz wyżej- kontakt z psychologiem lub psychoterapeutą w celu poszukania przyczyn/ stresorów. W przeciwnym razie wyeliminowanie obgryzania paznokci spowoduje pojawienie się innego objawu.

Pan Tabletka

Tak Aniu. W takiej sytuacji trzeba obserwować dziecko, żeby zdefiniować stresory.

***

Diana

Można też próbować przekierować uwagę, dać coś do rączki żeby się pobawił np ciastolinę czy klocki. Można też spróbować sprawdzić czy wszystko ok z integracja sensoryczna, czasem dzieci potrzebują takie stymulacji i gryzą paznokcie czy ołówek. Dostępne są specjalne gryzaki, które przynoszą ulgę,

Pan Tabletka

***

Super Diana! Dziękuję za komentarz.

Grażyna

Lakier gorzki. Bardzo skuteczny. Od wielu lat na rynku. Wyprobowany na moim młodzym synu.

Pan Tabletka

Grażyna, dziękuję za podzielenie się swoją historią – po ruszyłaś bardzo ważny wątek. Cieszę się, że pomogło, jednak obecnie to nie są polecane metody radzenia sobie z tym nawykiem, bo u większości dzieci ma on bardziej złożone podłoże. Może u Twojego syna to był po prostu sposób na nudę

***

Dołącz do naszej dyskusji na fb i sprawdź, jeszcze jakimi patentami na nieobgryzanie paznokci przez dzieci mają rodzice: https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/posts/2905212933113242/

Obgryzanie paznokci u dzieci – przyczyny

Obgryzanie paznokci to jeden z częściej występujących u dzieci nawyków – najczęściej obserwuje się go u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (najczęściej pojawia się u dzieci w okresie dojrzewania). Dlaczego dzieci obgryzają paznokcie? To dla nich forma odreagowania stresu, osamotnienia i rozładowania napięcia! Dla dziecka taką sytuacją stresową może być każda zmiana w jego życiu np. zgubienie ulubionej zabawki, pojawienie się rodzeństwa itp. Przyczyną może być całkiem inna – mowa tu o nudzie. U młodszych dzieci obgryzanie paznokci może być następstwem i kontynuacją innego nawyku, mianowicie ssania kciuka. Może nie zdajecie sobie z tego sprawy, ale kiedy Wy, czy dziadkowie obgryzacie paznokcie to dziecko po prostu może Was naśladować i przejąć ten nawyk.

***

obgryzanie paznokci - jak oduczyć dziecko

Co robić, gdy dziecko obgryza paznokcie?

Jeśli dziecko obgryza paznokcie w odpowiedzi na sytuacje stresowe i nie towarzyszą temu inne zmiany w zachowaniu dziecka (np. zaburzenia snu, utrata apetytu, lęki, zmiany nastroju) to wybierzcie się do psychologa dziecięcego, który podpowie Wam, co robić, aby wyeliminować u dziecka ten “brzydki” nawyk.

Z kolei kiedy obgryzanie paznokci staje się nawykiem utrwalonym, jeśli poza samym obgryzaniem paznokci u dziecka pojawiają się także inne, niepokojące objawy – może to być sygnał, że u dziecka występuje bardziej złożony problem natury psychicznej i wymaga to konsultacji psychiatrycznej, diagnozy jego stanu psychicznego dziecka oraz oceny jego środowiska domowego i szkolnego.

***

A to tym jak pomóc dziecku radzić sobie ze stresem nagrałem podcast – posłuchajcie: https://pantabletka.pl/stres-podcast-57/

Czy smarowanie paznokci albo zakładanie rękawiczek to dobry sposób na obgryzanie paznokci?

Nie! Zakładanie rękawiczek, wiązanie rąk, smarowanie paznokci różnymi specyfikami o ohydnym smaku i zapachu nie zdaje egzaminu – nie są to dobre metody na wyeliminowanie problemu obgryzania paznokci, a co więcej mogą one nawet pogłębić ten nawyk, więc wystrzegajcie się tego.

***

Jak “oduczyć” dziecko obgryzania paznokci?

Często problem obgryzania paznokcie ma swoje konkretne źródło – warto go odszukać i wyeliminować z życia dziecka. Kiedy zauważysz, że Twoje dziecko obgryza paznokcie początkowo możesz samodzielnie próbować pomóc dziecku sobie z nim radzić. A jak?

  1. Nie krytykuj, nie strasz, nie ośmieszaj, nie karć dziecka, kiedy obgryza paznokcie.
  2. Porozmawiaj z dzieckiem i delikatnie wyjaśnij mu, dlaczego to co robi jest złe i jakie może mieć konsekwencje w przyszłości.
  3. Zastanów się nad przyczyną tego nawyku. Obserwuj, kiedy, w jakich sytuacjach dziecko obgryza paznokcie. Czy w jego życiu dzieje się coś takiego, co może wywołać taką reakcję? Może powinniście zmienić Wasz stosunek do dziecka? Poprawić Wasz kontakt, zwiększyć jego poczucie akceptacji i aprobaty? Zatroszcz się o jego emocje!
  4. Kiedy “przyłapiesz” je na obgryzaniu paznokci delikatnie zwróć mu uwagę i postaraj się zająć go czymś innym, zajmij jego ręce – rysowaniem, układaniem puzzli, fajnie sprawdzają się do tego też różnego rodzaju gniotki.
  5. Chwal dziecko, kiedy nie obgryza paznokci.

***

Obgryzanie paznokci – podsumowanie

Wyeliminowanie nawyku obgryzania paznokci jest procesem długotrwałym, który wymaga uważności i cierpliwości rodzica. To sygnał, że powinieneś/powinnaś poświęcać dziecku więcej uwagi. Sposoby na radzenie sobie z tym problemem już znasz.

***

Serdeczności,

Pan Tabletka

Marcin

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/167848,jak-postepowac-jesli-male-dziecko-obgryza-paznokcie (dostęp dnia: 20.06.2022)
  2. Okuniewska A., i in., Etiopatogeneza, przebieg kliniczny oraz powikłania towarzyszące onychofagii onychotillomanii, „Przegląd Dermatologiczny” 2011, 98: 519-523.
  3. Wojas-Pelc A., Jaworek A.: Onychofagia jako problem interdyscyplinarny. Przegl Lek 2003, 60, 737-739

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.1 / 5. Vote count: 7

No votes so far! Be the first to rate this post.

Przeczytaj również

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Darmowa wysyłka od 115zł
+
0
Would love your thoughts, please comment.x

Już niedługo zapraszam na szkolenia na żywo.
Dowiedz się pierwszy, zapisz się na newsletter :)

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapisz się na listę oczekujących i dowiedz się pierwsza o nowym nakładzie. Zapisz się na newsletter :)

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki i akceptuję politykę prywatności.