Ciemieniucha na brwiach – co to w ogóle za… no właśnie, czy to choroba? Skąd się ona w ogóle bierze? Jak sobie z nią radzić? I kiedy zniknie???
Pomysł na wpis oczywiście podpowiedziało samo życie.
***
Ostatnio na Grupie Pana Tabletki dla Rodziców pojawiło się pytanie o ciemieniuchę na brwiach:
Cześć macie jakieś sprawdzone sposoby jak się pozbyć ciemieniuchy z brwi? Czym posmarować, czy wyczesać? Smaruje olejem ze słodkich migdałów i próbuję ściągnąć pieluchą tetrową ale z marnym skutkiem
No i oczywiście, że macie i do tego chętnie się nimi dzielicie! Więc nie mogłem się oprzeć, żeby nie uformować z tych rad wpisu, który pójdzie w świat i posłuży też innym. Postaram się więc tutaj zgrabnie zebrać Wasze pomysły i doświadczenie z ciemieniuchą na brwiach u Waszych maluchów.
Tymczasem dołącz do naszej dyskusji na fb – naprawdę warto! Dzielicie się tam swoimi doświadczeniami i wrażeniami ze stosowania różnych preparatów na ciemieniuchę na brwiach – a to jest bezcenne: https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/posts/2945446022423266/
***
Ciemieniucha to łagodna postać łojotokowego zapalenia skóry. Lokalizuje się na owłosionej skórze głowy, ale nie tylko – może pojawić się na środkowej części twarzy – np. czole, brwiach; za uszami, na klatce piersiowej czy okolicy pieluszkowej. Zwykle występuje w pierwszych tygodniach życia dziecka.
Ciemieniucha to, mówiąc dość obrazowo, łuski martwego naskórka zmieszanego z łojem (który skóra dziecka produkuje w nadmiarze) przyklejone do skóry. Brzmi fajnie, ale… jeśli ktoś pomyślał, że ma to związek z brakiem czy nieodpowiednią higieną to nic bardziej mylnego.
***
Ciemieniucha jest skutkiem działania hormonów mamy w organizmie dziecka, które przekazała mu jeszcze podczas ciąży. Na skutek ich “działalności” gruczoły łojowe w skórze malucha pracują zbyt intensywnie, wydzielają za dużo łoju. I to “za” nigdy nie jest dobre. No i to “za” dużo łoju łączy się z fragmentami złuszczającego się naskórka i tak powstają łuski, które przyklejają się do skóry i które nazywamy ciemieniuchą.
***
Podstawową w pielęgnacji i pozbywaniu się ciemieniuchy z brwi jest nawilżenie łuski, a kolejno jej delikatne usuwanie. Żeby usunąć zmiany muszą być one dobrze nawilżone i rozmiękczone – w przypadku ciemieniuchy na brwiach mogą sprawdzić się szczególnie preparaty w żelu! Pamiętaj, że liczy się tu czas reakcji – odpowiednia pielęgnacja już od początku pojawiania się zmian chroni przed dalszym zaostrzaniem ciemieniuchy. Nie ma różnicy w postępowaniu z ciemieniuchą na skórze głowy czy twarzy. Najważniejsza jest regularność.
Jednak kiedy jednak choroba zajmuje dużą powierzchnię ciała warto skonsultować ją z lekarzem dermatologiem.
Pierwszą i zasadniczą metodą pielęgnacji jest wyczesywanie zmian miękką szczoteczką np. taką z naturalnego włosia. Zmiany powinny być dobrze nawilżone, żeby możliwe było ich usunięcie.
A w kwestii wyboru preparatu zapraszam Was do mojej analizy preparatów na ciemieniuchę – myślę, że jest w czym wybierać: https://pantabletka.pl/co-na-ciemieniuche-opinie/
***
Ciemieniucha na brwiach, jak i na innych częściach ciała maluszka jest przejściowym etapem, podczas którego skóra się w pewien sposób “reguluje” i uczy jak ma się sama nawilżać i natłuszczać. Pamiętaj, że to nie choroba – a proces samoregulacji, więc nie martw się na zapas. Ale trzymaj rękę na pulsie i w razie, gdyby te zmiany przejmowały większe obszary lub ciężko byłoby Ci nad nimi zapanować to skonsultuj się z dermatologiem.
***
Zdrowo pozdrawiam,
Pan Tabletka
Marcin
***
A może zainteresują Cię jeszcze inne wpisy inspirowane życiem rodzica:
https://kursydlarodzicow.pl/blog/czy-mozna-mieszac-antybiotyk-z-jedzeniem/
https://kursydlarodzicow.pl/blog/jak-zachecic-dziecko-do-picia-wody/
https://kursydlarodzicow.pl/blog/obgryzanie-paznokci-u-dzieci-jak-zwalczyc/
[…] ?? Co na ciemieniuchę na brwiach? […]