fbpx
× Świeży, limitowany drop mieszanki na ZŁOTE MLEKO i przypraw na BIAŁY NAPAR. Sprawdź.

6 lipca 2022Ugryzienie komara – kiedy wybrać się do alergologa?

ugryzienie komara - kiedy pójść do alergologa

Lato, ciepły wieczór, taras, balkon – czy coś może to zepsuć? Ooooj tak. Nagle słyszycie to uciążliwe bzyczenie – i już wiecie, że za niedługo gdzieś będzie swędziało. Komary. A co jak ci zmutowani krwiopijcy dorwą się do naszych dzieci? A co jak dzieci źle reagują na te ukąszenia? Przed Wami bardzo ważna sprawa, więc zapraszam na wpis 🙂  

***

Na początku wpisu przeczytasz kilka historii, którymi podzieliliście się na fb na grupie Pana Tabletki dla Rodziców – może ktoś miał do czynienia z analogicznym przypadkiem u swojego dziecka? Hm? A później, już na chłodno, podpowiem, kiedy warto po ugryzieniu komara zwrócić się do alergologa.

***

Ugryzienia komarów u dzieci – Wasze doświadczenia

Asia

3,5 letnia córka po ugryzieniu komara zawsze puchnie, niezależnie czy ukąsi w rękę, nogę, przy oczku. Miejsce przy ugryzieniu robi się twarde, zaczerwienione. W jakim wieku powinniśmy już zgłosić się do alergologa?

Pan Tabletka

Cześć Asia, rozumiem Twoje obawy. Generalnie zasada jest taka: jeśli gubisz się już w sytuacji, nie jesteś pewna i nie wiesz co masz zrobić – to warto zgłosić się do specjalisty. W tym przypadku zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne. 

***

Beata

W zeszłym roku u córki (wtedy 2,5 roku) po ugryzieniach komara był ogromny odczyn alergiczny a w następstwie gorączka. Nam pomógł wtedy fenistil w kroplach doustnych. Oczywiście najlepiej to jeszcze z kimś skonsultować.

Pan Tabletka

Dziękuję Beata za podzielenie się swoim doświadczeniem. Jak sami widzicie, takich przypadków jest sporo. Najważniejsze jest jednak, żeby przed podaniem leku skonsultować to z lekarzem, szczególnie, jeśli objawy są dosyć intensywne, a dziecko jest małe.  

***

Anna

Witam, czy ktoś z Państwa spotkał się ze stanem podgorączkowym u dziecka 3,5 letniego po licznych ukąszeniach komarów? Dodam, że bąble są sporej wielkości i zaczerwienione.

Pan Tabletka

Takie reakcje się zdarzają – ale często ciężko odróżnić to od udaru słonecznego, ZUM i innych przypadłości, które też przebiegają z gorączką. Niezależnie co się dzieje BARDZO WAŻNE jest nawadnianie. Ten wpis może pomóc: https://pantabletka.pl/co-na-ugryzienia-komarow/

***

Justyna

Panie Tabletko mam pytanie odnośnie ugryzien różnego rodzaju owadów. Syna coś dzisiaj pogryzlo i miejsca ugryzien były bardzo popuchniete , obawiam się uczulenie na tzw jad owadzi (tym bardziej że jego babcia Była uczulona na urządzenie pszczoły). Czy mogę wykonać jakieś badania pod tym kątem żeby sprawdzić czy jest uczulony czy nie i czym te ugryzienia smarowac? 

Pan Tabletka

Hej Justyna 🙂 to w zasadzie temat dla lekarza alergologa. Można wykorzystać pewne badania w tym kierunku, ale to trudna sprawa…

I nie możemy traktować czegoś takiego jak “jad owadzi” jako jednej puli. Każdy owad ma inny jad. I jeśli ktoś jest uczulony na jad osy to niekoniecznie musi reagować na jad innych owadów…

Ale wszystko zależy od konkretnego przypadku. 

Jeśli masz jakieś podejrzenia – udaj się do alergologa, bo to poważna sprawa. 

I jeśli ktoś faktycznie uczulony na jad którychś popularnych owadów – to zwykle trzyma w domu specjalny zastrzyk na “wstrząs anafilaktyczny” przeciwko uduszeniu (tak w dużym skrócie). 

***

Anna

Dzień dobry. Pisze z pytaniem do rodziców dzieci uczulonych na sline komara. Sprawa wyglada tak, ze córka od zawsze ma ten problem. Ugryzienie jednego komara kończy się opuchlizna, swędzącym bablem, który podchodzi płynem, pęka i się robi wielką otwartą raną. Problem polega na tym, ze już po raz drugi mamy sytuacje gdzie na małej powierzchni tym razem na dłoni ma kilka ugryzień. Ręka bardzo spuchnięta, sino-fioletowa, twarda i gorąca. Wezwaliśmy lekarza i jak poprzednio reakcja alergiczna zmieniła się w zakażenie, które z dłoni w ciągu doby przemieściło się aż do łokcia. Fenistil w maści, wapno, inne doustne specyfiki bez recepty nie pomagają. Oczywiście córka skonczyla z antybiotykiem. Poradzicie czy macie coś sprawdzonego co działa u Waszych dzieci? Coś na recepte? O coś konkretnego  prosic lekarza? Boje się jak zareaguje jej organizm gdy np użądli ją osa albo inny bardziej niebezpieczny owad.

Pan Tabletka

Cześć Aniu, wypadałoby skonsultować się z pediatrą – i poprosić żeby dopasował Wam leki na wszelki wypadek i na zaostrzenia. Każde dziecko jest inne.

***

Dołącz do naszych dyskusji na fb – fajnie, że tam działacie:

https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/permalink/2909041899397012/

https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/permalink/2408122182822322/

https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/permalink/2600693833565155/

https://www.facebook.com/groups/1764351057199441/permalink/2663009790666892/

***

ugryzienie komara - kiedy wybrać się do alergologa

Czy z nasiloną reakcją po ugryzieniu komara trzeba iść do alergologa?

Niestety, sprawa nie jest prosta i odpowiedź na to pytanie brzmi tak, jak na wiele innych pytań: to zależy. Zależy od tego jak bardzo nasilone są objawy po ugryzieniu, jakie są to objawy, czy rodzic zauważa jakąś tendencję u dziecka? Co innego lekkie bąble, które znikają po 1-2 dniach, a co innego długo utrzymujące się, twarde zmiany. A te bąble to wynik reakcji anafilaktycznej, zachodzącej w naszym organizmie. 

Reakcja anafilaktyczna to, najprościej mówiąc, ciężka reakcja nadwrażliwości, której przyczyny mogą być alergiczne albo niealergiczne. Zazwyczaj objawami takiej reakcji są zaczerwienienie skóry, pokrzywka, kaszel, duszność, nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka. W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że reakcja anafilaktyczna przebiega bardzo ciężko: jest dużo bardziej intensywna i zachodzi dużo szybciej, a objawy są poważniejsze – taka reakcja nazywa się wstrząsem anafilaktycznym i może nawet zagrażać życiu. Są takie sytuacje, w których pacjenci mają takie uczulenie na ugryzienie owada, że mogą nawet zacząć się dusić – i to jest właśnie przykład wstrząsu anafilaktycznego. 

***

No więc czy iść do tego alergologa czy nie iść?

Najważniejsze to bacznie obserwować swoje dziecko, w szczególności już po ugryzieniach komara. Jeśli objawy są ciężkie, nasilają się z czasem lub cokolwiek Was w nich zaniepokoi – ja bym się udał do lekarza. Warto też przyjąć taką zasadę: jeśli tracicie kontrolę nad sytuacją – idźcie do lekarza

Najlepiej do alergologa lub pediatry, który zdiagnozuje dziecko, zleci odpowiednie badania i zapisze receptę na leki, których można używać w razie mocnej reakcji organizmu na ukąszenie owadów. Mogą to być leki tzw. doraźne, czyli stosowane już po ukąszeniu, a mogą to być leki stałe (bądź czasowe, ale przyjmowane przez jakiś czas, np. w sezonie letnim, kiedy ryzyko pojawienia się niechcianych bzyczących gości jest największe), czyli działanie “na wszelki wypadek”. Jeśli okaże się, że dziecko jest “anafilaktyczne” to konieczne będzie posiadanie pod ręką tzw. zestawu antywstrząsowego – ale tu już trochę za bardzo wybiegam w głąb tematu. Najpierw lekarz. 

Z uczuleniami i wstrząsami anafilaktycznymi niestety nie ma żartów – takie sytuacje mogą się skończyć tragicznie, więc trzeba działać szybko i zdecydowanie!

Jakie objawy po ugryzieniu komara są już niepokojące?

Zwróć uwagę na następujące stany:

  • zawroty głowy
  • uczucie silnego osłabienia
  • kołatanie serca
  • chrypka
  • kaszel
  • nieżyt nosa
  • uczucie braku powietrza
  • nudności i wymioty, ból brzucha
  • gwałtowne obniżenie ciśnienia tętniczego

***

Jak się uchronić przed ugryzieniem komara?

Tutaj Ameryki nie odkryję – w kontekście tego, co opisałem wyżej – przede wszystkim lepiej zapobiegać niż leczyć. 

Stworzyłem już całkiem sporą bazę wiedzy na ten temat na moim blogu. Nie będę się zatem powtarzał, zerknijcie tutaj:

repelenty – używać czy unikać?

duża analiza produktów na komary i kleszcze

hit czy kit, czyli ultadźwiękowe odstraszacze komarów

analiza popularnej serii odstraszającej komary

***

Ulga po ugryzieniu komara? Naturalnie!

A tutaj kilka zielarskich protipów od #GangPanaTabletki, czyli jak odczuć ulgę (naturalnie), gdy swędzi po ugryzieniu komara:

“U nas nacieranie cebulą lub babką lancetowatą po ugryzieniu przynosi ulgę, przestaje swędzieć i do tego zmniejsza obrzęk”

“Mała cebula – przekroić na pół, ścisnąć tak, żeby puściła trochę soku i posmarować miejsce, gdzie było ukąszenie. Zmniejsza odczyn, przestaje swędzieć. Można smarować kilka razy dziennie.Tak robiła moja mama gdy byliśmy mali i działało super.”

“Też tak reagowałam jako dziecko- babcia przykładała mi przekrojoną cebulę. Łagodziło swędzenie i wyciagało opuchliznę.”

Coraz częściej się o tym przekonuję – babcine sposoby rządzą 🙂

***

Ugryzienie komara – kiedy konieczna jest wizyta u alergologa? -podsumowanie

Pamiętajcie o najważniejszej zasadzie: jeśli tracicie kontrolę nad sytuacją – udajcie się do lekarza. Bacznie obserwujcie dziecko po ugryzieniu komara i jeśli reaguje na to źle – ja zalecałbym wizytę u alergologa. Ostrożności nigdy za wiele. 

Serdeczności,

Pan Tabletka

Marcin

***

A jak już o lecie i komarach mowa to myślę, że zainteresują Cię też inne moje wpisy:

Co na komary dla niemowląt?

Kremy z filtrem i środek na komary i kleszcze – co nałożyć najpierw?

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 6

No votes so far! Be the first to rate this post.

Przeczytaj również

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
M.nep
M.nep
1 rok temu

Pani Anno. Zastanawia mnie jaki antybiotyk został zastosowany

2
0
Would love your thoughts, please comment.x